KulturaMiasto i GminaWydarzenia

Spotkanie przy sztaludze z Leonardem da Vinci

W czwartek 25 lutego, o godzinie 18:30 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu odbyło się V Spotkanie przy sztaludze. Monika Tekielska-Chmielewska, tym razem gościła najstarszego pracownika Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy Pana Mieczysława Ciołko, który zapozował jej do portretu w stylu Leonarda da Vinci.

Podczas spotkania Pan Mieczysław Ciołko przekazał wiele ciekawych informacji o osobie Leonarda da Vinci, a także swojej wieloletniej pracy w centrum kultury. Monika portretując Pana Mieczysława, którego twarz została „wpisana” w rysunek “Autoportret” z 1513 roku. Widzowie mogli przez godzinę oglądać zmagania autorki z rysunkiem tworzonym za pomocą sangwiny – czerwonobrunatnej kredki używanej do tworzenia szkiców lub rysunków. Nazwa pochodzi od łacińskiego określenia krwi. Mianem tym określa się również technikę rysunkową jak i rysunek wykonany tą techniką. Sangwiny używano już w renesansie.

Spotkanie odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze, teoria przeplatana była ciekawymi opowieściami o pracy w M-GCKiS.

Nieobecnych zapraszamy do obejrzenia nagrania z transmisji live, której zapis znajduję się na naszym profilu FB. Kolejne spotkanie odbędzie się 25 marca o godzinie 18.00. Gościem będzie Anna Kulikowska, której portret powstanie w stylu twórczości Zofii Stryjeńskiej. Serdecznie zapraszamy na nasze media społecznościowe.

Leonardo da Vinci, właściwie Leonardo di ser Piero da Vinci – włoski renesansowy malarz, rzeźbiarz, architekt, inżynier, a także odkrywca, matematyk, anatom, wynalazca, geolog, filozof, muzyk, pisarz. Leonardo często był opisywany jako archetyp „człowieka renesansu”.


Zapis relacji „live”: