Spotkanie przy Sztaludze – Zofia Stryjeńska – Migracje

Spotkania przy Sztaludze to projekt artystyczno-edukacyjny z udziałem pracowników M-GCKiS. Celem przedsięwzięcia jest przedstawienie na żywo, za pośrednictwem social mediów (FB, YouTube) technik rysunkowych i malarskich oraz zapoznanie z twórczością wybranych sławnych artystów wizualnych. Spotkania mają też w sobie wątek rozrywkowy, gdyż podczas portretowania między uczestnikami na kanwie rozmowy o artyście – bohaterze aktualnego wydarzenia, nawiązuje się ciekawy dialog nie tylko o owym bohaterze, ale też są poruszane wątki kulturalne, społeczne, osobiste oraz wspomnienia. 

„Księżniczką polskiego malarstwa — czarodziejką — boginką słowiańską — nazywali recenzenci Zofię z Lubańskich Stryjeńską, wybitnie utalentowaną i popularną artystkę lat międzywojennych, obdarzoną również błyskotliwą inteligencją, poczuciem humoru i wdziękiem osobistym” — pisała Maria Grońska we wstępie do pamiętnika malarki.

„Anna Regina – Dziadówa Modowa – Cicha i Spokojna – pod takimi hasłami odnajdziemy w sieci kolejną pozującą, goszczącą na najbliższym Spotkaniu przy Sztaludze.

Co łączy Zofię Stryjeńską z Anną Kulikowską? Skąd to wolne skojarzenie portrecistki – gospodyni „Spotkań” Moniki Tekielskiej-Chmielewskiej?

Dowiemy się tego już wkrótce. Zapraszamy na barwne i treściwe spotkanie, podczas którego poznacie postać wybitnej polskiej malarki – najbardziej cenionej artystki międzywojnia. Tym razem Monika wykona na żywo portret w technice akryli na podstawie obrazu „Góralka”, a twarzy do wpisania weń użyczy wyżej wspomniana Anna Kulikowska.

Zapowiadają się migracje po różnych wątkach, bo te dwie panie potrafią ze sobą i o sobie rozmawiać ze szczególną wrażliwością. Czy wyrobią się w 60 minut?

Bądźcie z nami – 25 marca 2021, czwartek, godz. 18:00, kanał FB M-GCKiS w Choroszczy.