EdukacjaMiasto i Gmina

Klimatyczny Dzień Ziemi – zero waste w domu i szkole

22 kwietnia redakcja gazetki szkolnej Czas na Klimat obchodziła Klimatyczny Dzień Ziemi. Świętowaliśmy go inaczej niż w poprzednich latach. W ten dzień zamiast zbierać śmieci uczyliśmy postępować tak, aby w ogóle ich nie było. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy i ostatnim, które ma szansę poprawić stan środowiska naturalnego. Przyświecał nam cel aktywnej postawy wobec przyrody i dostrzeganie potrzeby odpowiedzialnej produkcji, konsumpcji, ponownego wykorzystania i odzyskiwania produktów.

Uczestniczyliśmy w warsztatach online na platformie ZOOM prowadzonych przez ekspertów z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. O godzinie 9.00 rozpoczęło się pierwsze spotkanie – Zero waste od podstaw. Poprowadziła go pani Katarzyna Węgrowska, autorka książki ,,Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”. Zero waste – zero marnotrawstwa, to styl życia w którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów. Jest wiele rzeczy, które powinniśmy wdrożyć w nasze życie, w naszą codzienność, aby Ziemia była czysta i zdrowa. Podczas warsztatów poruszany był temat jak można być zero waste w domu i szkole.

Drugi warsztat – Gotuję, nie marnuję poprowadziła pani Sylwia Majcher, autorka książki „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku” . Dowiedzieliśmy się ile wody zużywa się dla jednej wyrzuconej kanapki z serem, dlaczego warto planować zakupy. Zdobyliśmy cenne informacje na temat jaki wpływ ma nasza dieta na klimat, że nie zawsze trzeba patrzeć na datę ważności, jeżeli produkt jest jeszcze w dobrym stanie, że taki lekko poczerniały banan nadal nadaje się do spożycia. Poznaliśmy ciekawe przepisy m.in. na masło orzechowe własnej roboty, herbatkę z pokrzywy i ciastka z ciecierzycy.

Kolejne spotkanie – Odpowiedzialna moda poprowadziła pani Anna Pięta, aktywistka społeczna i ekspertka ds. zrównoważenia w modzie. Mówiliśmy o szkodliwości produkcji ubrań w sposób nieprzyjazny środowisku. Odpowiedzialna moda to taka, która nie krzywdzi ludzi, zwierząt i środowiska, to etyczne i ekologiczne przemyślane zakupy. Zdaliśmy sobie sprawę, że ludzie kupują bardzo dużo ubrań i że ich spalanie jest szkodliwe dla środowiska.

Dlaczego tańczę w lesie? – pani Paulina Łoś rozważała o tym, jak przebywanie                w naturze wpływa na to jak się czujemy, czym się martwimy i czy mamy szczerą chęć do działania na rzecz przyrody. Jaki związek ma  układ nerwowy człowieka i system korzeniowy drzew. Poznaliśmy przykłady ćwiczeń w lesie, w parku pośród drzew, na łące.

Bardzo interesujący i praktyczny okazał się  Warsztat modowy – warsztat z tworzenia torby wielokrotnego użytku, bazujący na metodzie upcyklingu – czyli jak zrobić przedmiot  użyteczny z rzeczy starych i niepotrzebnych, prowadzony przez Zuzię, Ulę i Karolinę, uczennice IX LO z Bydgoszczy.  Mogliśmy poszerzyć wiedzę na temat wytwarzania odzieży, warunków jej produkcji. Dowiedzieliśmy się czym jest Fast Fashion oraz Slow Fashion. Uczestnicy i uczestniczki mieli okazję zmienić stary T-shirt w torbę, a wszystko to jedynie za pomocą nożyczek, bez szycia. Będziemy na pewno kupować bardziej świadomie oraz starać się nakłaniać do tego rodzinę i przyjaciół.

Ostatni warsztat – Mozaika klimatyczna – poprowadziła pani Małgorzata Kiełt. Uczestnicy i uczestniczki pod kierunkiem moderatora układali mozaikę przedstawiającą zależności zmian klimatycznych. W tę grę zagrało już 145 tys. osób z 45 krajów z całego świata, a celem założyciela gry Cedrica Ringenbacha jest osiągnięcie miliona osób do 2022 roku.

W idei zero waste chodzi o zmianę stylu życia, całościowe przebudowanie codziennych zwyczajów, aby chronić naszą planetę. Jeśli dzięki temu coraz więcej ludzi dobrze czuje się z wielorazową torbą na zakupy i jednocześnie zauważa związek między kolejną zakupioną torbą plastikową, a górą odpadów, które trafiają na składowiska, lądują w rzekach i oceanach, to znaczy, że jesteśmy na dobrej drodze, aby chronić Ziemię. Podczas tych spotkań dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, poznaliśmy nowe sposoby jak kupować mniej i tym samym produkować mniej śmieci. Poszerzyliśmy wiedzę na temat ochrony środowiska. Poznaliśmy wiele rozwiązań, które postaramy się zastosować w swoim życiu.

                                                                                               Redakcja Czas na Klimat