Światowy Dzień Pszczół

20 maja po raz pierwszy w Szkole Podstawowej w Choroszczy obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Jest to święto ustanowione w 2018 roku przez ONZ z  inicjatywy Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady.

Wiosna zagościła w naszej szkole na dobre i pszczoły stały się obiektem badań  i działań. Młodzi redaktorzy ze szkolnej redakcji Czas Na Klimat przygotowali prezentację multimedialną oraz quiz wiedzy i zaprosili w podróż do pszczelego świata cytując Alberta Einsteina – jeżeli zginie ostatnia pszczoła ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia. Uczniowie z klas 5- 8 na lekcjach geografii oglądali filmy o sekretnym życiu pszczół, dowiedzieli się kto mieszka w ulu, ile żyje królowa matka oraz robotnica, jaką rolę pełni truteń, dlaczego pszczoły są narażone na wyginięcie i co możemy zrobić, aby powstrzymać masowe wymieranie tak ważnych owadów. W ramach lekcji techniki odbyła się prezentacja pracy pszczelarza ,,Dbajmy o pszczoły- życie pszczelej rodziny”, uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób powstaje miód, poznali narzędzia pracy, dowiedzieli się  jak wygląda praca bartnika w pasiece oraz poznali wiele ciekawostek z życia tych szczególnie pożytecznych stworzeń. Uczniowie zostali zapoznani z  budową owada i jego funkcjonowaniem w rodzinie pszczelej, od złożonego jajeczka przez królową matkę, do ostatnich dni kiedy to opuszcza ul       i już nie wraca. W bibliotece szkolnej uczniowie rozwiązywali zagadki oraz krzyżówki. Na szkolnym korytarzu powstała wystawa prezentująca narzędzia pracy w pasiece – ul, odsklepiacz widelcowy, podkurzacz i dłuto pasieczne oraz strój ochronny pszczelarza. Na korytarzach i w klasach zaroiło się od pszczółek. Uczniowie mogli zapoznać się  z informacjami z gazetki tematycznej ,,Po co pszczoły siadają na kwiatach?”.  Młodsze dzieci na zajęciach rozmawiały o znaczeniu owadów miododajnych w ekosystemie, oglądały film edukacyjny ,,Pszczoły z Panem Nauczanką” i zrobiły z drutu, korka oraz bibuły te sympatyczne stworzonka. Na zajęciach koła plastycznego ,,Zrób to sam” uczniowie z klas 1-3 wykonali przepiękne pszczółki, wezmą one udział w konkursie świetlicy na najpiękniejszą pszczółkę. Paweł, uczeń klasy 8a, przygotował w technice komputerowej logo naszego Szkolnego Dnia Pszczoły. 

O tym, jak ważne i pożyteczne są pszczoły przekonali się również uczniowie klas 1-3 . W ramach Światowego Dnia Pszczół odbyły się różnorodne zajęcia edukacyjne i plastyczne dla dzieci związane z tymi wartościowymi  i bardzo potrzebnymi owadami. W czasie zajęć świetlicowych odbyło się  spotkanie z pszczelarzem, który z pasją i zainteresowaniem opowiadał między innymi o życiu pszczół, o przyczynach ginięcia tych owadów oraz o tym jak możemy pomagać zapylaczom. Na zajęciach z pszczelarzem uczniowie mieli możliwość zobaczenia jak wygląda: kombinezon pszczelarski, ramki, przenośny ul, podkurzacz, rękawice pszczelarskie oraz szczotka i skrobak potrzebny do pracy przy pszczołach. Dzieci miały możliwość obejrzeć filmy edukacyjne jak również zapoznać się z różnorodnymi informacjami i ciekawostkami o pszczołach i miodach, które zostały umieszczone na holu głównym naszej szkoły i w świetlicy szkolnej. W bibliotece  również nie zabrakło ciekawych informacji i zajęć edukacyjnych związanych z pszczółkami. Uczniowie uczęszczający do zerówki szkolnej uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez bibliotekę szkolną, na których poza ciekawymi wiadomościami i ciekawostkami dotyczącymi pszczelich rodzin mogli również zobaczyć i zapoznać się z nowymi i  pięknymi książkami o pszczołach, za których zakup dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców. W ramach Światowego Dnia Pszczół został również zorganizowany konkurs plastyczny pt.: „Ekologiczna Pszczółka”, który ma na celu rozpowszechnianie i wzbogacanie wśród uczniów wiedzy na temat przydatności i życia pszczół w przyrodzie oraz rozwijać wśród dzieci świadomość ekologiczną, ponieważ ekologiczne pszczółki powinny być wykonane z surowców wtórnych. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie szkoły. Zachęcamy w dalszym ciągu do udziału – termin przynoszenia prac jest wyznaczony do 26.05.2021r. Już teraz dziękujemy za piękne      i liczne pszczółki. 

Pszczoły są odpowiedzialne za zapylanie ok. 80 % gatunków roślin uprawnych i są jedynymi owadami produkującymi miód. Gdyby nie te zapylacze wielu owoców i warzyw nie byłoby wcale, a wydajność niektórych upraw byłaby bardzo niska. Owady te zapylają wiele rodzimych gatunków roślin dziko rosnących, a przez to, że dostarczają żywność dziko żyjącym konsumentom stanowią ważny element w naturalnym ekosystemie. Naukowcy obliczyli wartość pracy pszczół bez wartości miodu, pyłku i mleczka pszczelego, wynosi ona ok. 150 mld euro rocznie.

Mało który owad zasługuje na naszą uwagę mocniej niż pszczoły. Nauczyciele naszej szkoły w ramach obchodów Światowego Dnia Pszczoły zainicjowali szereg działań mających na celu podkreślenie znaczenia tych zwierząt dla całego ekosystemu. Chcielibyśmy  w przyszłości kontynuować tego typu działania,  pszczoły należą do niezwykle pożytecznych owadów, ale są też gatunkiem zagrożonym. Ich ochrona i zwiększenie populacji to zadanie na wiele pokoleń naprzód. To dlatego tak ważna jest edukacja młodych ludzi  w tej kwestii. 

Barbara Joka, Anna Kozłowska, Magdalena Masłowska, Piotr Smalak, Kamila Waszczuk