Edukacja

Pozytywna zmiana? Rzuć palenie!

Palenie tytoniu co roku przyczynia się do przedwczesnej śmierci 5 milionów osób. Kolejne miliony ludzi cierpią z powodu chorób odtytoniowych. Walka z nałogiem jest trudna, zwłaszcza na początku, ale nie jest niemożliwa. Trzeci czwartek listopada jest doskonałą okazją do tego, by rzucić palenie, choćby przez jedną dobę – tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Dlaczego Polacy palą? Większość palaczy twierdzi, iż papieros relaksuje i dostarcza przyjemności. Warto jednak pamiętać, że te pozytywne odczucia są tylko chwilowe, natomiast negatywny wpływ nikotynizmu może zrujnować zdrowie. Lista chorób odtytoniowych jest długa – znajdują się na niej schorzenia, które większość z nas od razu kojarzy z paleniem i są to m.in.: choroba wieńcowa, udary, nowotwory układu oddechowego, astma. Należy jednak pamiętać, że dym tytoniowy jest toksyczny dla CAŁEGO organizmu i może się przyczyniać do powstawania takich chorób jak wrzody żołądka czy dwunastnicy, zaburzenia płodności, nowotwory nerek czy pęcherza moczowego.

Palenie to nie tylko szkody wyrządzone dla samego palacza, ale także dla wszystkich osób z jego otoczenia; tzw. bierne palenie nie jest mniej szkodliwe od „zwykłego” palenia. Dlatego jeśli palisz, nie rób tego przy innych, zwłaszcza przy dzieciach czy kobietach w ciąży. Nie tylko dlatego, że szkodliwy jest sam dym tytoniowy. Również dlatego, że szkodliwe substancje osiadają na ubraniach, skórze i włosach palacza, i mogą być przenoszone na osoby niepalące.

Dlatego jeśli palisz, spróbuj pokonać swój nałóg! Pamiętaj, że paląc przy innych osobach, szkodzisz również im! Uszanuj prawo człowieka do życia w środowisku wolnym od trującego dymu tytoniowego.

Pomoc możesz uzyskać u swojego lekarza rodzinnego, albo korzystając z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 0-801 108 108.

Gorąco zachęcamy do pozytywnej zmiany!

info/zw