EdukacjaWydarzenia

Photon na targach w Brukseli

Studenci Politechniki Białostockiej biorą udział w tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA, które odbywają się w dniach 19-21 listopada 2015 r. w Brukseli. Autorami projektu PHOTON są: mgr inż. Marcin Joka, inż. Michał Grześ, inż. Krzysztof Dziemiańczuk, mgr inż. Michał Bogucki, mgr inż. Maciej Kopczyński.

Photon to pierwszy na świecie interaktywny robot, który rozwija się razem z dzieckiem. Robot zintegrowany ze smarphon’em lub tabletem tworzy innowacyjny system wspomagający naukę poprzez rozrywkę i rywalizację. Z wykorzystaniem Photona dzieci uczą się logicznego myślenia, podstaw programowania oraz tego jak postępować w życiu społecznym. Użytkownicy muszą sprostać licznym wyzwaniom, za które otrzymują punkty rozwoju. Owe otrzymane punkty dzieci rozdysponowują w dowolny sposób, aby odblokowywać i ulepszać nowe możliwości robota.

Warto przypomnieć, że Photon wygrał już w tym roku finały krajowe konkursu Imagine Cup organizowanego przez Microsoft. Autorzy projektu ciągle udoskonalają robota i na wiosnę przyszłego roku chcą wprowadzić go na rynek. Politechnika Białostocka jest partnerem merytorycznym projektu i wspiera swoich studentów w pracy.

Photon dzięki wsparciu Fundacji na rzecz promocji nauki polskiej i wynalazczości HALLER PRO INVENTIO oraz Politechniki Białostockiej staruje także w zmaganiach konkursowych towarzyszących Targom Brussels Innova. Przeglądu i oceny wynalazków dokonuje międzynarodowe jury, które następnie przyznaje nagrody w poszczególnych kategoriach. W ubiegłym roku przedstawiciele Politechniki Białostockiej wrócili z Brukseli z dwoma nagrodami. PHOBOS – wirtualny system wspomagający terapeutów w leczeniu fobii – zdobył złoty medal w kategorii innowacji technologicznej oraz został wyróżniony pucharem przyznanym przez Europe France Inventeurs Brussels Innova 2014. Natomiast RECON – koncepcja systemu do monitorowania środowiska naturalnego w trudnych warunkach – powrócił z Brukseli  ze  srebrnym medalem za innowację.

Tak jak i w roku ubiegłym Politechnika Białostocka prezentuje się na wspólnym stoisku województw Polski Wschodniej.  Uczelnię reprezentować będą: mgr inż. Marcin Joka oraz inż. Krzysztof Dziemiańczuk.

Wyjazd na Targi możliwy jest dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez innowacyjne projekty  studentów Politechniki Białostockiej.

DS/PB