KulturaWydarzenia

Tradycyjny i nowoczesny – 22. Dzień Ogórka za nami!

22. Dzień Ogórka w Kruszewie odbył się w tym roku tradycyjnie – w pierwszą niedzielę września. Spotkaliśmy się wszyscy 5 września 2021 roku w tej podlaskiej wsi, słynącej z najlepszych na świecie ogórków, kapusty i niesamowitej, rodzinnej atmosfery. Wszyscy przyjeżdżający do wsi Kruszewo – nie tylko na Dzień Ogórka, są zawsze mile widziani i ugoszczeni  przez mieszkańców „czym chata bogata”.

Dzień Ogórka w Kruszewie jak zwykle cieszył się oblężeniem wystawców – a wśród nich między innymi lokalni producenci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Kruszewskie Warzywa Herbowe oraz Narwiańskie Warzywa, miodziarze , bednarze, przeróżni rękodzielnicy i rzemieślnicy z całej Polski. Na stoiskach można było nabyć prawdziwe cuda i smakowite rarytasy – wędliny, ciasta, chleby, biżuterię, drewniane zabawki, beczki, ekologiczne warzywa, kosmetyki oraz wiele innych. W tym dniu z Kruszewa nikt nie wyjechał z pustymi rękoma! Największym powodzeniem cieszyły się oczywiście kruszewskie ogórki kiszone oraz kiszona kapusta.

Chwilę po rozstawieniu wszystkich stoisk handlowych oraz rękodzielniczych na boisku przy budynku dawnej Szkoły Podstawowej w Kruszewie widać było pierwszych odwiedzających, a ruch na wszystkich drogach prowadzących do Kruszewa był zdecydowanie wzmożony.

O godz. 11:30 przed sceną swój występ dał Teatr Co Nieco (wywodzący się z Kruszewa) ze spektaklem „Cyrk na wesoło”. Zarówno najmłodsi jak i nieco starsi świetnie się bawili podczas tego przedstawienia. Było, tak jak mówi sam tytuł spektaklu – WESOŁO!

Chwilę później, o godz. 12:30 – rozpoczęła się Msza Święta w intencji lokalnych plantatorów. Po niej oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Choroszczy – Robert Wardziński, Sołtys Wsi Kruszewo – Henryka Kiszkiel oraz Prezes Stowarzyszenia „Kruszewskie Warzywa Herbowe” – Artur Pawłuszewicz.

Występy na scenie 22. Dnia Ogórka rozpoczął zespół folklorystyczny działający w gminie Choroszcz, a mianowicie Klepaczanki z Klepacz.

Swoje stoiska na terenie imprezy miały m.in. takie instytucje jak : KRUS, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz Główny Urząd Statystyczny. W namiocie Głównego Urzędu Statystycznego można było dokonać formalności w ramach Spisu Powszechnego, który obowiązuje wszystkich obywateli, zaś w namiocie obok, w mobilnym punkcie szczepień zorganizowanym przez SPP ZOZ oraz Urząd Miejski w Choroszczy, odbywały się szczepienia przeciwko COVID-19. Podczas niedzielnego wydarzenia swoje stoiska miały również fundacje, które w tym dniu prowadziły zbiórki charytatywne, na rzecz chorych dzieci oraz osób dorosłych.

W Biurze Imprezy cały czas od momentu rozpoczęcia imprezy, można było zgłosić wyhodowane przez siebie ogórki do konkursów, które zostały zorganizowane właśnie z okazji święta tego warzywa. Konkursy odbywały się w trzech kategoriach : najcięższy, najdłuższy oraz najdziwniejszy ogórek. Wszyscy chętni mogli się również zapisać do eliminacji Mistrzostw Świata w rzucie ogórkiem do beczki.
Tuż po występie Klepaczanek, przyszedł więc czas na rozstrzygnięcie konkursów. Wyniki kreowały się następująco:

Kategoria NAJDŁUŻSZY OGÓREK

I miejsce – Kowalczuk Krzysztof (62 cm)

II miejsce – Konopko Wiesław (48 cm)

III miejsce – Koło Gospodyń Lesniczanki (40 cm)

IV miejsce – Filip Zagórski (35,5 cm)

Kategoria NAJCIĘŻSZY OGÓREK

I miejsce – Filip Zagórski (ogórek o masie 1,675 g)

II miejsce – Krzysztof Zagórski (1,350 g)

III miejsce – Anna Romańczuk (0,898g)

IV miejsce – Jerzy Sokół (0,879 g)

Kategoria NAJDZIWNIEJSZY OGÓREK

I miejsce – Piotr Tuleja

II miejsce – Janina Cieśluk

III miejsce – Ewa Kulesza

Nagrody dodatkowe : Koło gospodyń Leśniczanka oraz Koło Gospodyń Karakule

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody, które są doskonałą pamiątką z Kruszewa . Po ogłoszeniu wyników swój występ na scenie dał zespól Jarzębina, znany z tegorocznego Jarmarku Dominikańskiego, który to przechadzał się ze śpiewem na ustach po jarmarcznych alejkach. Chwilę później przyszedł czas na eliminacje do Mistrzostw Świata w Rzucie Ogórkiem, które cieszyły się ogromnym powodzeniem, bowiem kolejka osób chętnych do rzutu była bardzo długa. Zabawy było co niemiara, a nawet niecelne rzuty były nagradzane brawami i okrzykami! Po eliminacjach tłumy zebrane w Kruszewie tańczyły i śpiewały razem z zespołem, który przybył z miejscowości Szorce w powiecie monieckim – Wodniczka. Następnie osoby wyłonione w drodze eliminacji zawalczyły o finałowe miejsca w Mistrzostwach w Rzucie Ogórkiem, a za sprawa tego Mistrzynią została Pani Edyta Siemieniuk, II-gie miejsce zdobył Bartek Dziejma, zaś III-cie miejsce – Julian Zalewski. Wszyscy zostali nagrodzeni spersonalizowanymi na Dzień Ogórka nagrodami oraz medalami, a Mistrzyni również pucharem. Po tych iście mistrzowskich emocjach na scenie po raz drugi zawitał zespół Wodniczka, którego rytmy porwały zarówno młodszych, jak i starszych.

Koncert finałowy 22. Dnia Ogórka w Kruszewie należał do zespołu DIADEM. Występ w klimacie disco polo zdecydowanie rozgrzał widzów, a skoczna muzyka podkręciła atmosferę do tego stopnia, że widownia prosiła o więcej! A więcej już za rok! Spotkajmy się w pierwszą niedzielę września przyszłego, oraz każdego kolejnego roku – w Kruszewie na Święcie Ogórka, aby uczcić plony jakie daje nam matka natura, aby rozsmakować się w dziełach rąk ludzkich i kolekcjonować wspomnienia z podlaskiej wsi.

Patronat honorowy nad wrześniowym wydarzeniem sprawował Burmistrz Choroszczy – Robert Wardziński. Podczas Dnia Ogórka gościliśmy w Kruszewie wiele osób z całej Polski, a nawet i świata, wśród nich między innymi – Krzysztof Truskolaski oraz Mieczysław Baszko. Serdecznie dziękujemy za obecność i tym samym docenienie naszych działań!

Takie imprezy jak Dzień Ogórka, odbywające się w Gminie Choroszcz są wspierane przez wiele organizacji, firm, instytucji. Podziękowania kierujemy w stronę Urzędu Miejskiego oraz Sekcji Obsługi Urzędu Miejskiego za nieodzowne wsparcie merytoryczne oraz techniczne przy organizacji Dnia Ogórka. Sponsorami tegorocznego 22. Dnia Ogórka w Kruszewie byli – Bank Spółdzielczy w Białymstoku – Oddział w Choroszczy, Schody Chudziński oraz Sklep budowlany PLUS Adam Jarosław Masłowski, zaś partnerami wydarzenia byli : mieszkańcy wsi Kruszewo, oraz Stowarzyszenie „Kruszewskie Warzywa Herbowe”. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała „Gazeta w Choroszczy”. Wszystkich serdecznie dziękujemy!

 

Tekst : Paulina Krysiewicz, Foto : M-GCKiS