Miasto i GminaZ Urzędu

Co zyska Choroszcz w 2022 roku?

W 2022 roku Choroszcz zyska z pewnością wiele nowych realizacji i inwestycji, spośród których znajdą się te, o których zdecydowali mieszkańcy miasta w konsultacjach społecznych dotyczących Budżetu Obywatelskiego Miasta Choroszcz. Znamy już wyniki tego obywatelskiego plebiscytu.

Konsultacje społeczne – głosowanie nad projektami zgłoszonymi do Budżetu Obywatelskiego Miasta Choroszcz na 2022 rok odbywało się w dniach: 10-24 września 2021 r. Każdy mieszkaniec miasta Choroszcz mógł wybrać maksymalnie 1 projekt z listy zakwalifikowanych. Głosować można było na formularzu papierowym, a także w sposób elektroniczny.

Choroszczanie nie zawiedli i gremialnie oddali swoje głosy: do urny pofatygowała się rekordowa, bo ponad 1,5-tysięczna rzesza mieszkańców. Ostatecznie, jak w dn. 05.10.2021 ustaliła Komisja ds. wyników konsultacji społecznych, oddano 1478 ważnych głosów, które pozwoliły na zajęcie trzech kolejnych miejsc następującym obywatelskim projektom (Protokół z posiedzenia Komisji dołączamy poniżej jako osobny plik):

  1. Szatnie sportowe Narew Choroszcz zdobyły najwięcej, bo 527 głosów (szacunkowy koszt inwestycji to 75 tys. zł);
  2. Tlen dla Kominowego Bajora uplasował się na drugim miejscu zdobywając 512 wskazań (szacunkowy koszt projektu to 75 tys. zł);
  3. Doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Choroszczy w profesjonalny sprzęt to większa skuteczność działań ratowniczych otrzymał poparcie 436 mieszkańców (szacunkowy koszt inwestycji: 50 tys. zł).

Tegoroczne głosowanie w Budżecie Obywatelskim pokazało, że walka o miejsca toczyła się w prawdziwie sportowym stylu – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Sportowcy i miłośnicy sportu – słowem: sportowa część mieszkańców miasta zmobilizowała się i wywalczyła naprawdę dobry wynik, ale zauważmy, że projekty, które uplasowały się trzech pierwszych miejscach nie odbiegają znacząco od siebie pod względem liczby oddanych głosów – dodaje. Taka wyrównana rywalizacja wskazuje na to, że mieszkańcy miasta Choroszcz tworzą dość silne środowiska, które zabiegają o rozwój własnych przestrzeni. To bardzo cieszy, ale jednocześnie nie dziwi, bo sportowcy, środowisko wędkarskie i strażacy-ochotnicy są w Gminie Choroszcz od lat widoczni i zmobilizowani w swoich staraniach – konkluduje włodarz Gminy Choroszcz.

Wszystkim obywatelom-uczestnikom głosowania w Budżecie Obywatelskim Miasta Choroszcz na 2022 rok dziękujemy za tak aktywne obywatelskie zaangażowanie, a wnioskodawcom zwycięskich projektów – gratulujemy determinacji. Teraz czekamy na ich realizację.

Przypomnijmy, podstawą prawną głosowania była uchwała Nr XXIII/266/2021 Rady Miejskiej w Choroszczy z dnia 30 czerwca 2021 r. w sprawie przeprowadzenia na terenie miasta Choroszcz konsultacji społecznych w sprawie Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Teraz, również od Rady Miejskiej w Choroszczy zależeć będzie ile projektów finalnie zostanie zrealizowanych.