Kultura

Nocą w bibliotece – VII edycja Nocy Bibliotek

Noc Bibliotek za nami. “Czytanie wzmacnia” – pod takim hasłem 9 października 2021 roku w naszej bibliotece odbyła się ogólnopolska akcja – Noc Bibliotek. Były to 3 godziny pełne zabaw i animacji skupionych wokół czytelnictwa. 

W galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, mieszczącej się tuż obok biblioteki zebrała się dwudziestka uczestników i uczestniczek, którzy uczestniczyli w atrakcjach zapewnionych przez bibliotekarki oraz animatorki z formacji Animacje Fascynacje. 

Wieczorne wydarzenie otworzył p.o. Dyrektora Wojciech Jastrzębski oraz bibliotekarki – Olga Szutkiewicz-Gola i Paulina Krysiewicz. Pierwszym punktem choroszczańskiej Nocy Bibliotek było otwarcie wystawy ilustracji Emilii Dziubak. Ilustracje pochodzące z książek Martina Widmarka – “Tyczka” oraz “Dom, który się przebudził” goszczą w Choroszczy do końca października. Otwarcie tej wystawy było doskonałą atrakcją współtowarzyszącą tegorocznej Nocy Bibliotek. 

Wśród zabaw tego wieczoru były m.in. : bieg z książką na głowie, biblioteczne podchody, dyskoteka, czytanie na wyścigi, warsztaty z robienia zakładek książkowych, kalambury i wiele innych, których nie sposób wymienić. Na uczestników i uczestniczki czekał również poczęstunek, który odbył się w oddziale dziecięcym naszej biblioteki. Noc Bibliotek była również doskonałą okazją do nocnego wypożyczenia książek.  Punktualnie o 22:00 nastąpiło podsumowanie tych aktywnych trzech wspólnych godzin, przyszedł również czas na wspólną fotografię. Wszyscy obecni podczas tej bibliotecznej fety opuścili nasze mury nie tylko z książkami, każdy bowiem otrzymał pamiątkowy, spersonalizowany na sobotnie wydarzenie – kubek na jesienne herbatki i zakładki. Najaktywniejszym udało się również zdobyć nagrody książkowe. Noc Bibliotek 2021 pozostała już tylko wspomnieniem, ale zapewne barwnym i motywującym do czytania i aktywnego uczestnictwa w życiu biblioteki.

Noc Bibliotek – ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. W 2021 roku przypadło już VII wydanie tej wieczorno-nocnej imprezy na cześć bibliotek w całej Polsce. Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

 

Tekst i foto: Paulina Krysiewicz