HistoriaKulturaMiasto i GminaWydarzenia

Relacja ze spektaklu „Pilecki. Raport”

Po raz kolejny w ramach projektu „Kulturą po Podlasiu” mieliśmy okazję obejrzeć inspirujący spektakl w wykonaniu lubelskiego Teatru bez Maski pt. „Pilecki. Raport” . Widowisko teatralne oparte w całości na fragmentach oryginalnego tekstu „Raportów Pileckiego” przedstawia autentyczną jakże dramatyczna historię. Rotmistrz Witold Pilecki pod przybranym nazwiskiem pozwolił się zaaresztować, by trafić do obozu zagłady Auschwitz. Jego zadaniem było raportować suche fakty z życia więźniów w obozie, jednakże wydarzenia wywołujące emocje na nim samym sprawiają że raporty są dokumentem dokładnie odzwierciedlającym życie oraz dramat wielu więźniów.

Spektakl jest wędrówką w przeszłość, lecz im głębiej się cofamy tym bardziej rysujemy smutny obraz dzisiejszego świata – tych miejsc, w których brat zabija brata, w których następuje podział na tych co żyć mogą i na tych co żyć nie powinni, w których śmierć przychodzi bez słów, nocą, metodycznie zabierając niewinnych. Surowa scenografia obozowych ogrodzeń nie tylko na scenie ale także wypełniająca część widowni, dramatyczne kwestie wciągające widza do interakcji z aktorami, charyzmatyczna wokaliza podkreślająca znacząco dramaturgię daję widzowi czas na zadumę i wniknięcie w niewyobrażalną tragedię jaka się rozegrała podczas II wojny światowej, dramat wielu narodów, segregacja narodowościowa, psychiczne i fizyczne znęcanie się nad istotą ludzką – wszystko to czego nie chcemy widzieć we współczesnym świecie, retuszując także obraz okupacji niemieckiej. Wszystko to podkreślone fragmentami rozważań „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempisa, daje świadectwo przeżytej nadziei bohatera poddanemu promieniowaniu nienawiści i okrucieństwa, przelanej na utożsamiającego z nią widza.

Publiczność, zebrana na widowni, wychodziła poruszona, żywo przeżywająca rozgrywający się na scenie dramat. Szczególne ukłony i podziękowania należą się aktorom za przejmująco współczesny spektakl.

Spektakl „Pilecki.Raport” odbył się w Choroszczy w ramach współpracy Gminy Choroszcz z Fundacją W Dobrym Tonie, w ramach projektu „Kulturą po Podlasiu”. Wydarzenie zostało współfinansowane ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień na terenie Gminy Choroszcz.