Luty z robotami na dachach Choroszczy

Potężne roboty na dachach choroszczańskich domów, błękitny wieżowiec obok tradycyjnej parterowej zabudowy Rynku, a obok nich wesołe dzieci i mocne słońce. Co to za obraz? Cóż to za wizja? Dziwna? Bynajmniej. Między innymi w taki sposób dzieci wyobrażają sobie Choroszcz. Dzisiejszą, a może przyszłą? Kto wie! Te oraz więcej fantastycznych dziecięcych fantazji zobaczymy w kalendarzu na 2022 rok „Gmina Choroszcz i nasze SUPER-MOCE”. Ostatnie sztuki kalendarza są do wzięcia w magistracie w Choroszczy. Zapraszamy!

Wielkie roboty, wysokie wieżowe i wspinające się na nie człekokształtne maszyny – tak widzi Choroszcz 4-letni Eryk Sokół z Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II w Choroszczy. Jego praca otwiera miesiąc luty w nowym kalendarzu na 2022 rok: „Gmina Choroszcz i nasze SUPER-MOCE”. Ale publikacja zawiera dodatkowych 12 oryginalnych prac, które w ciekawy sposób ukazują oblicze Gminy Choroszcz. 

Przypomnijmy, kalendarz powstał jako jeden z elementów wieńczących konkurs plastyczny pt.: „Gmina Choroszcz i nasze SUPER-MOCE!”, zorganizowany w Przedszkolu w ramach projektu pn.: „Dobry Start – edukacja przedszkolna w Gminie Choroszcz”. Jego podsumowanie, obok uroczystości Dnia Edukacji Narodowej oraz XVIII rocznicy nadania Przedszkolu – imienia Jana Pawła II, było jednym z trzech punktów potrójnego święta, które odbyło się w Przedszkolu 15.10.2021 r.

W pierwszej – „inwestycyjnej” fazie projektu, rozbudowano Przedszkole w Choroszczy o 50 dodatkowych miejsc dla dzieci, wyposażając także sale (otwarcie Przedszkola po rozbudowie odbyło się w 2019 roku); II część projektu oferowała kursy doszkalające dla nauczycieli oraz zajęcia dodatkowe dla dzieci z: akademii piłkarskiej, matematyki, robotyki, przedsiębiorczości i szachów.

Dlatego właśnie w pracach, dzieci twórczo rozwijały tematykę zajęć:

– rysowały „Sportowe super-moce” – stąd też możemy zobaczyć choroszczańskie boiska i drużyny, aktywność sportową czy turystyczną;

– „Super-figury i super-kształty Gminy Choroszcz” – nawiązują do zajęć matematycznych, dlatego Gminę Choroszcz na rysunkach można zobaczyć w postaci figur: kwadratowych domów, trójkątnych dachów czy idealnie okrągłych drzew;

– „Eko super-moce Gminy Choroszcz” – to ukłon w stronę zajęć z przedsiębiorczości, stąd prace dzieci poruszają tematy ekologii, segregowania odpadów, a Gmina Choroszcz jest zielona i przyjazna przyrodzie;

– „Super-nowoczesna Gmina Choroszcz” – to z kolei ukierunkowanie na robotykę, dlatego po Gminie Choroszcz przechadzają się super nowoczesne roboty i inne skomplikowane maszyny.

Kalendarz na 2022 rok „Gmina Choroszcz i nasze SUPER-MOCE” koresponduje z wystawą, która prezentuje wszystkie zgłoszone do konkursu prace. Obecnie wystawa jest prezentowana na terenie Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II w Choroszczy (można ją zobaczyć od strony ul. Powstania Styczniowego). W planach będzie prezentowana także w szerszej przestrzeni publicznej, m.in. na Rynku 11 Listopada czy na pl. dr. Z. Brodowicza oraz w innych miejscach – tak, aby mieszkańcy, a także odwiedzający mogli zobaczyć jak pięknie najmłodsze pokolenia przedstawiają Gminę Choroszcz.

Jaka jest Gmina Choroszcz i jakie ma SUPER-MOCE? Jest rodzinna, kolorowa, wesoła, bogata w tradycje i dumna z nich, a także wspaniale łącząca przeszłość z przyszłością. Dzięki rysunkom dzieci każdy ma szansę zobaczyć i zrozumieć jak przyjaznym miejscem do życia jest Gmina Choroszcz, a najmłodsi choroszczanie – jej wspaniałymi znawcami i prawdziwymi ambasadorami. Wszyscy jesteśmy z tego bardzo dumni.

A zatem: roboty w lutym na dachach Choroszczy? Ależ tak! W dziecięcych fantastycznych wizjach.