KulturaMiasto i GminaWydarzenia

Porozmawiamy z panią Mortis w Choroszczy? Zapraszamy

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy w najbliższą niedzielę 27 marca o godzinie 18.00 zaprasza na przedstawienie Teatru Amatorskiego z Tykocina. Widzowie będą mogli obejrzeć sztukę pt.: „Rozmowy z panią Mortis” w reżyserii Marcina Kwiatkowskiego. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Akcja osadzona jest w Tykocinie. Oto poznajemy Marka, do którego pewnego dnia przychodzi pani… Mortis. Pani Mortis to Pani Śmierć, dlatego nie dziwi, że w dłoni dzierży kosę. Wszak ten atrybut to jej nieme, a jednocześnie niezwykle wymowne imię – symbol przeznaczenia, jakie ze sobą niesie. Pan Mortis ma zlecenie, by Marka zabrać z tego świata. Ten jednak, sprytem i błędem w dacie urodzenia, przekonuje ją, by dała mu jeszcze trzy miesiące życia.

W tym czasie chce przeczytać „Pana Tadeusza”, polecieć balonem i wyruszyć na ryby do Szwecji. Marek wiedzie samotne życie. Aż w pewnym momencie do miasteczka przyjeżdża Joanna. Jak nie trudno się domyślić, między bohaterami budzi się miłość. Co następuję dalej, zapraszamy, by osobiście się o tym przekonać.

„Rozmowy z panią Mortis” przedstawia całą galerię osobowości: są starsze kumy – wścibskie i plotkujące, jest pani sklepowa, Tadeusz – bankowiec, bibliotekarka, listonosz, nastolatki i pijący mężczyzna. Jaka mikstura powstaje z relacji i spotkań między nimi? Czy śmiercionośna, czy wręcz życiodajna? Oceńmy sami. Z pewnością budząca ważne życiowe refleksje.

*

Tykociński Teatr Amatorski (TTA) jest spadkobiercą dwóch tradycji teatralnych: polskiego ruchu amatorskiego, którego działalność jest udokumentowana od 1913 roku, oraz żydowskiego teatru amatorskiego, działającego od 1919 do połowy lat dwudziestych XX w. Po przerwie wywołanej II wojną światową i ogólnym klimatem społecznym PRLu, Tykociński Teatr Amatorski odrodził się w 1985 roku z inicjatywy Muzeum w Tykocinie i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej. Odtąd działa nieprzerwanie, pielęgnując historię, tradycję i kulturę dawnego Tykocina i Podlasia. TTA przedstawia sztuki nawiązujące do klimatu XIX-wiecznych i przedwojennych teatrów prowincjonalnych i wędrownych. Głównym nurtem zespołu jest przywracanie pamięci o minionych czasach i zdarzeniach z historii Tykocina, ukazywanie bogactwa kultury Podlasia, a także odwoływanie się do współczesności, tematyki obyczajowej, pokazującej Tykocin i region współcześnie.

Jak przebiegną „Rozmowy z panią Mortis” w Choroszczy?
Przekonajmy się
27.03.2022 o godz. 18.00
w auli M-GCKiS w Choroszczy
(Choroszcz, ul. H. Sienkiewicza 29)
Serdecznie zapraszamy!