Edukacja

Woda jako globalne wyzwanie

Czy branie szybkiego prysznica zamiast długiej kąpieli w wannie, zmywanie naczyń w załadowanej do pełna zmywarce oraz podlewanie ogrodu deszczówką wystarczy aby oszczędzać wodę? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukiwali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy podczas Światowego Dnia Wody obchodzonego corocznie 22 marca. Hasło przewodnie w tym roku brzmiało ,,Wody podziemne – uczynienie niewidzialnego widocznym”. Wody podziemne odgrywają kluczową rolę w systemie wodnym świata. Wody z warstw wodonośnych są uzależnione m.in. od ilości opadów, które przenikają przez warstwy przepuszczalne zasilając zasoby wód podziemnych. Proces odnawiania się tych zasobów może trwać bardzo długo, dlatego też te wody są bardzo ważne dla planety.

Uczniowie  naszej szkoły wzięli aktywny udział w szeregu akcjach. Realizowali projekt edukacyjny ,,Woda jako globalne wyzwanie”, podczas którego przygotowali plakaty promujące oszczędzanie wody oraz uświadamiające jak potrzebna i ważna jest woda w naszym życiu. Uczestniczyli w grze terenowej, która polegała na odszukaniu 14 kodów QR ukrytych w różnych miejscach szkoły. Gracze za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie odczytywali pytania oraz zapisywali odpowiedzi na karcie. Ile człowiek może przeżyć bez wody? Gdzie w Twoim domu zużywa się najwięcej wody? Ile wody przypada średnio rocznie na jednego Polaka? Z takimi pytaniami zmierzyło się kilkudziesięciu uczestników gry z kodami QR. Redakcja Czas Na Klimat przygotowała stoisko, gdzie uczniowie mogli wypełnić ankietę dotyczącą sposobów oszczędzania wody. Ankieta cieszyła się dużą popularnością. Wielu uczniów podawało świetne sposoby ochrony wody w swoim otoczeniu. Źródło życia jakim jest woda to wręcz bezcenny element naszej codzienności i o wodę warto po prostu dbać. Młodzież na lekcjach oglądała filmiki dotyczące globalnych problemów związanych z wodą. Dowiedziała się, czym jest woda wirtualna. Wirtualna woda to pojęcie oznaczające rzeczywistą ilość wody, która jest potrzebna do produkcji danego towaru lub uzyskania usługi. 

Wody podziemne mają  bardzo duże znaczenie dla świata, ponieważ zapobiegają ubóstwu, zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe i wodne, tworzą miejsca pracy. Warto mieć taką świadomość nie tylko podczas Światowego Dnia Wody. Nauczmy się oszczędzać     i szanować swobodny dostęp do wody. Jak oszczędzać wodę w domu, co mi to da, dlaczego warto to robić? Jeśli każdy we własnym domu podejmie podstawowe kroki, by zacząć oszczędzać wodę, widmo wyczerpania zasobów może się oddalić.

               Barbara Joka, Anna Kozłowska, Magdalena Połubińska, Kamila Waszczuk