Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci z Tomaszem Samojlikiem

Tomasz Samojlik jest autorem książek dla dzieci, któremu w sposób nad wyraz ciekawy udaje się od wielu lat, za sprawą między innymi postaci żubra Pompika, ryjówki Dobrzyka czy małej wydry Salwinki, popularyzować naukę i wiedzę o przyrodzie. O tym, jak potrafi rysować, pisać, a także opowiadać, udowodnił podczas spotkania zorganizowanego na auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy z myślą o naszych najmłodszych mieszkańcach. Spotkanie odbyło się w ramach obchodzonego 2 kwietnia Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Gdy autor po raz pierwszy pisał historię żubra Pompika, myślał o swoich dzieciach, którym chciał przekazać ciekawostki ze świata przyrody. By uczynić to przystępnym i ciekawym, zainspirował się żubrzą rodziną, którą widywał bardzo często w Puszczy Białowieskiej. I tak z czasem pojawiła się ta druga – rysowana, która wystąpiła łącznie w 31 książkach autora. Na początku pojawiły się cztery pozycje wydawnicze: Tropy na śniegu, Letni zmierzch, Zapach wiosny, Kolory jesieni, później były kolejne. W każdej z nich Pompik – najbardziej ciekawskie stworzenie w całej puszczy – odkrywając leśnie tajemnice, przeżywa ekscytujące przygody. O tym, jakie, warto z pewnością doczytać w książkach autora, pełnych ciekawostek z życia lasu, współistnienia świata fauny i flory, a także zagadnień z zakresu ekologii – co nie dziwi, bowiem Tomasz Samojlik na co dzień pracuje w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży, zajmując się między innymi wpływem człowieka na Puszczę Białowieską. Jest też popularyzatorem aktywnego czytania, który wsłuchuje się w głosy i potrzeby nauczycieli i bardzo chętnie spotyka się z najmłodszymi, bo jak sam twierdzi, czytanie, a zwłaszcza czytanie dzieciom, to absolutna podstawa. 

– Jedyna nadzieja, że uda nam się wychować młode pokolenie mądrzejszym niż nasze czy to jeszcze poprzednie. Nie ma lepszego narzędzia, żeby wychować dobrego i mądrego człowieka. Czytanie naprawdę pozwala spojrzeć na świat z innej, nie tylko tej najbliższej perspektywy – twierdzi.

Podczas spotkania, pełnego dynamiki i interakcji z publicznością, przedszkolaki miały okazję wspólnie z Tomaszem Samojlikiem krok po kroku narysować postać żubra Pompika, a także zobaczyć przygotowane przez autora przepiękne infografiki – plakaty i ilustracje, które w sposób atrakcyjny pozwalają przekazać skomplikowane treści, jak na przykład obieg wody w przyrodzie. Nie zabrakło dyskusji i pytań do autora, na przykład co jedzą żubry i czy książki pisze się piórem. Co najważniejsze, padło zapewnienie, że powstaną kolejne przygody ulubionego bohatera z Puszczy.

Wraz z biegiem czasu jest coraz większe zapotrzebowania na moje książki. Staram się nie odmawiać wydawnictwom, co kończy się tym, że pracuję jednocześnie nad czterema książkami. Mogę zdradzić tylko, że będzie to kontynuacja Żubra Pompika, a wśród tych czterech książek znajdzie się również komiks o wróblach i nowa odsłona serii O rety! Przyroda – obiecuje Tomasz Samojlik.

Choroszczańskie spotkania autorskie są doskonałą okazją do popularyzacji i promocji literatury, także tej dziecięcej. Sprzyjają poznawaniu sylwetek pisarzy tworzących w naszym regionie. Dlatego też zapowiadamy: takich wartościowych wydarzeń nie zabraknie w najbliższym czasie. I już na nie zapraszamy!

Foto: PK/MJ