Kultura

,,Andrzejkowy wieczór” w bibliotece

Koniec listopada, to czas Andrzejek- wieczór pełen wróżb, czarów i przepowiedni. Ten stary ludowy zwyczaj przetrwał do dzisiaj, przejmując formę zabawy dostarczającej wielu emocji i przeżyć, o czym przekonały się dzieci z ,,Koła literacko- plastycznego” w Barszczewie.
,,Wieczór andrzejkowy” rozpoczęliśmy od przeczytania wiersza Doroty Gellner pod tym samym tytułem. Po krótkim literackim wstępie przeszliśmy do wspólnej zabawy. Oprócz najbardziej popularnych wróżb takich jak lanie wosku czy odczytywanie imion sympatii na serduszkach nie zabrakło również tych mniej znanych. Dzieci poznawały znaczenie kolorów, magicznych przedmiotów i gwiazdek, symbolikę liczb i literek oraz wielu innych, ciekawych przepowiedni. Jednak najwięcej radości dostarczyła zabawa w łowienie jabłek symbolizujących spełnienie marzeń.
Dzieci uwielbiają wszystko to , co jest magiczne i tajemnicze dlatego też przygotowany zestaw wróżb andrzejkowych pozwolił im na przeżycie niesamowitego i niezapomnianego wieczoru z magią.

Małgorzata Świszcz