EdukacjaHistoriaKomunikatyKulturaMiasto i GminaSportWydarzenia

Jubileuszowe – 40. Dni Choroszczy

Przez blisko 40 lat Dni Choroszczy przybierały różnorodną formułę i organizowane były z wielorakim rozmachem oraz atrakcjami. Zwykle punktem kulminacyjnym były występy tzw. gwiazdy, zazwyczaj ogólnopolskiego formatu. W tym roku również okazji do zabawy i wspólnego spędzania czasu w gronie przyjaciół i rodziny w Choroszczy nie zabraknie, niemniej zmieniamy akcent: naszą uwagę skupiamy na bohaterce: Choroszczy – głównej gwieździe tegorocznych obchodów. Jubileuszowe 40. Dni Choroszczy przybierają formę święta lokalnej społeczności, podkreślającego potencjał gminy i różnorodność potrzeb jej mieszkańców. Zapraszamy, by w dniach 16-19 czerwca 2022 r. być wspólnie z nami – choroszczanami! I Choroszcz uczynić najjaśniejszą gwiazdą swego święta.

Podczas 40. Dni Choroszczy nie zabraknie zacnych gości: zapewniamy, iż takowi się pojawią. Przy czym w tym roku szczególnie podkreślamy społeczność Gminy Choroszcz oraz rolę lokalnych osobowości, dla których praca na rzecz Choroszczy jest wielką społeczną pasją, i dzięki nim wiele dobrego w naszej społeczności się dzieje. Program 40. Dni Choroszczy ma więc charakter interdyscyplinarny, łącząc w sobie wiele atrakcyjnych form: akcentów muzycznych, teatralnych, sportowych, plastycznych, a także interaktywnych warsztatów włączających wszystkich uczestników.

Elementami organizowanych Dni Miasta bywają stoiska i punkty gastronomiczne, dzięki którym stwarza się okazję do wspólnego „biesiadowania” i promowania lokalnych producentów. Tak też chcemy, by było w tym roku w Choroszczy.

PRZEDTAKTEM OBCHODÓW 40. DNI CHOROSZCZY jest czwartkowa uroczystość Święta Bożego Ciała (16.06., g. 11:00) – historyczna, bo transmitowana w głównym w kanale TVP Polonia. Dzięki temu o Choroszczy usłyszy nie tylko nasz region, kraj, a także ma szansę nas poznać świat. Zdajemy sobie sprawę z wagi tego wydarzenia i rzetelnie się do niego przygotowujemy.

Aktywny i kulturalny weekend 40. Dni Choroszczy rozpocznie się w PIĄTEK – 17 CZERWCA. Na Strzelnicy w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość „Skała” organizuje Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Choroszczy (g. 16:00). W turnieju mogą wziąć udział i starsi, i młodsi mieszkańcy gminy Choroszcz, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności w sportowej rywalizacji pod okiem wykwalifikowanych trenerów.

Pasjonatów lokalnych historii, a także literackich wspomnień z pewnością zainteresuje organizowana w choroszczańskim Centrum Kultury promocja książki „Moje Kruszewo” autorstwa lokalnego społecznika i historyka – Grzegorza Krysiewicza (g. 17:00). W podróż po zakamarkach dobrze znanych oraz tych, o których pamiętają jedynie najstarsi mieszkańcy wsi Kruszewo, zabierze nas sam autor oraz prowadzący spotkanie – Dominik Sołowiej. Poruszonych wątków i ciekawostek, zarówno tych historycznych, jak i społecznych, z pewnością będzie sporo, a spotkanie dodatkowo wzbogaci zbiór fotografii, które udało się zgromadzić podczas przeprowadzanych wywiadów.

Pozostając  w klimacie przedwojennych historii, z autorską wariacją na temat czarnego kryminału, przeniesiemy się na Plac Zygmunta Brodowicza, gdzie, w wieczornym kinie plenerowym spotkamy się z twórcami „Czarnej Damy” oraz nią samą – fabularną produkcją filmową w stylistyce kina noir. Obraz powstał przy ogromnym zaangażowaniu wielu regionalnych twórców, począwszy od odpowiedzialnego za scenariusz – Krzysztofa Szubzdy oraz twórców muzyki – The Consonance Trio i Katarzyny Garłukiewicz, którzy tego dnia pojawią się w Choroszczy! Wprowadzą publiczność w seans nie tylko narracyjnie, ale również muzycznie. W filmie zobaczymy najlepszych podlaskich aktorów, m.in.: Ryszarda Dolińskiego, Krzysztofa Bitdorfa, Krzysztofa Zemłę, Katarzynę Siergiej, Andrzeja Beję-Zaborskiego oraz Adama Woronowicza.

SOBOTNIE ATRAKCJE, 18 CZERWCA rozpoczną się niemal skoro świt rodzinnymi zawodami wędkarskimi na „Kominowym Bajorze” (g. 7:00). Zawody te w Choroszczy mają już swoją tradycję. O sportową rywalizację zadba Koło PZW „Amur”.

Nieco później, w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbędzie się otwarty turniej szachowy (g. 9:30). W ramach popularyzacji królewskiej gry, nagrodzimy najlepszych, a wszystkich jej sympatyków zaprosimy do rozegrania partii plenerowych ogromnymi figurami, które z pewnością dostarczą atrakcji, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. 

Tego dnia, odbędzie się również wycieczka autokarowa po Gminie Choroszcz (g. 9:00), której będzie przewodniczył Józef Waczyński – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy. Eskapada będzie okazją do poznania ciekawostek i lokalnej historii takich miejsc jak: „Szubienica”, Babia Góra, Zerwany Most i wiele innych. Punkt końcowy czerwcowej wycieczki to wspólne ognisko integracyjne przy Wieży w Kruszewie.

Jak na prawdziwe święto i sobotni wieczór przystało, podczas 40. Dni Choroszczy nie zabraknie wspólnej zabawy. Na placu przed Centrum Kultury zostanie zorganizowana miejska potańcówka (g. 18:00). Zabawę poprzedzi występ choroszczańskich „Rytmów Czasu”, a do tańca zagra „Taka Paka”, prezentując zróżnicowany repertuar znanych przebojów polskich i zagranicznych.

Tanecznym krokiem będzie można się udać tego dnia także w kierunku stoiska degustacyjnego w ramach projektu „Inicjatywy Choroszcz – Tu się żyje lepiej”.

NIEDZIELA 19 CZERWCA – to wielki choroszczańskich Piknik Rodzinny, pełen atrakcji sportowych oraz rodzinnych animacji. Na Stadionie Miejskim w Choroszczy poranny mecz pokazowy rozegrają dziecięco-młodzieżowe drużyny Lambada Girls vs. Narew Choroszcz (g. 10:00), a wieczorem w piłkarskim starciu zobaczymy gminne zespoły LZS Korona Choroszcz i YellowCity Żółtki (g. 19:00).

Melomanów zapraszamy do Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy na kameralny koncert „Cztery Pory Roku” (g. 12:00) z cyklu muzyki barokowej Capella Braniciana. Koncert jest propozycją uzupełniającą ofertę otwartej dla gości letniej rezydencji Branickich o dźwięki osiemnastowiecznej muzyki.

W ostatni dzień jubileuszowych 40. Dni Choroszczy, z myślą o najmłodszych mieszkańcach, na Placu Brodowicza zostanie zorganizowany Piknik Rodzinny pełen atrakcji plastycznych, teatralnych, a także ekologicznych. Przy Centrum Kultury stanie uliczna drukarnia, przy której rezultaty swoich działań dziennikarskich w Choroszczy zaprezentuje prawdziwa redakcja „Gazety Dzieci”. W związku z rozpoczęciem projektu pikTOgraMY, na wszystkich mniejszych i większych odbiorców czekają dwa spektakle: „Księżycowe Opowieści” Teatru Małe MI (g. 13:00) oraz „Brzydkie Kaczątko” Teatru CZREVO (g. 16:30). Jeszcze tego samego dnia odbędą się otwarte warsztaty edukacyjno-konstruktorskie oraz warsztaty animacyjne, które promować będą działania ekologiczne. Swoje stoiska edukacyjne zaprezentują Lasy Państwowe oraz Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej. W przestrzeni miejskiej wspólnie zbudujemy hotel dla owadów (g. 14.30-16:30), który wkomponowany zostanie w teren przy Centrum Kultury oraz stworzymy choroszczański kilim – w ten sposób każdy będzie mógł osobiście zostawić swój ślad w osnowie wspólnej tkaniny w rozmiarze XXL. Nie zabraknie też strefy plastycznej, w ramach której zaplanowano wiele działań atrakcyjnych, zarówno dla tych mniejszych, jak i tych starszych artystów amatorów.

Na zakończenie i wyciszenie zaprosimy wszystkich na koncert przygotowany wspólnie z Parafią pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy. Na Błoniach Jana Pawła II wystąpi Schola Adonai z zespołem (g. 19:00), istniejąca od 1998 roku przy Duszpasterstwie Akademickim Białostockiej Katedry.

Podczas 40. Dni Choroszczy wypatrujmy też grup „detektywistycznych”, odgadujących zagadki w ramach Gier Miejskich przygotowanych przez „Choroszcz Minioną”.

40. Dni Choroszczy to nasze zaproszenie skierowane do Państwa: Mieszkańców i miłośników Choroszczy, by ją poznać, doświadczyć i integrować się wokół jej święta.

Serdecznie wszystkich Państwa zapraszamy: przygotowane wydarzenia są dla Was.

Wstęp na nie wszystkie jest wolny.

Zachęcamy do wspólnego świętowania 40. Dni Choroszczy. Niech staną się one wspaniałą okazją do spędzenia aktywnego czasu razem, wspólnie, z rodziną.

Podczas 40. Dni Choroszczy
uczyńmy
Choroszcz – główną gwiazdą swego święta!