EdukacjaSport

„Rozczytane Podlaskie – sportowcy czytają dzieciom”

W dniach 30.05.-06.06.2022r. nauczyciele biblioteki i świetlicy szkolnej SP w Choroszczy we współpracy z M-GCKiS w Choroszczy zorganizowali spotkania czytelnicze dla grup przedszkolnych, klas 1-3 i 4-8 w ramach akcji „Rozczytane Podlaskie” – sportowcy czytają dzieciom. Celem tych spotkań było promowanie czytelnictwa, zachęcanie uczniów do czytania, jak również do uprawiania sportu.

W spotkaniach wzięli udział:

  • p. Kamila Lićwinko- mistrzyni świata w skoku wzwyż,
  • Filip Roszkowski – absolwent naszej szkoły – siatkarz,
  • Bartłomiej Wiszowaty (uczeń 8 klasy naszej szkoły) – kolarz (trenuje pod okiem trenera
    p. P. Krajewskiego),
  • p. Mariusz Dzienis – były piłkarz Jagielonii Białystok, obecnie n-l w-f w naszej szkole
  • p. Barbara Sokolińska – kapitan zespołu I Ligii KS BAS Białystok.

Czy sport i czytanie można ze sobą połączyć? Okazuje się, że tak. Sport ma ogromne znaczenie dla zdrowia, kondycji fizycznej i psychicznej, uczy radzenia sobie z emocjami, współpracy w zespole. Wpływa na lepsze wyniki w nauce, lepszą koncentrację i pamięć. Czytanie wzbogaca nasze słownictwo i poziom inteligencji. Nauka i czytanie musi ciągle towarzyszyć sportowcom w drodze do osiągnięcia sukcesów sportowych. Po obejrzeniu krótkiego filmu zachęcającego do czytania – „Cała Polska czyta dzieciom” zaproszeni goście z zaangażowaniem przeczytali uczniom swoje ulubione fragmenty książek: p. K. Lićwinko- Baśń o lampie Alladyna, F. Roszkowski – Legenda o głupim Maćku, B.Wiszowaty – Franklin i kask rowerowy, p. M.Dzienis – Opowieści o dziesięciu skarpetkach, p. B. Sokolińska – Futboll – z książki „Mikołajek i inne chłopaki”. Sportowcy opowiadali o swojej karierze zawodowej, odpowiadali na pytania uczniów i zachęcali, aby sport i czytanie były ze sobą związane, by móc realizować swoje marzenia.

Na zakończenie spotkania pod okiem p. Marcina Jaromińskiego (sportowca i pracownika M-GCKiS w Choroszczy) uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach sportowych. Spotkania odbywały się w atmosferze radości i dało się zauważyć wśród uczniów dużo pozytywnych emocji.

M.Szumkowska, G.Kopaczewska,
A.Tołoczko, M.Masłowska, E.Fugiel,
W.Litwin, M.Jaromiński