Dzień Przedszkolaka w M-GCKiS

Maluchy z Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II w Choroszczy hucznie obchodziły swoje święto.

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu odwiedziło dziś pięć grup starszaków, czyli dzieci w wieku 5–6 lat. Przyszły, aby bawić się z okazji Dnia Przedszkolaka. Co ciekawe, po raz pierwszy był on organizowany poza przedszkolem.

– Jak to się stało? Mamy bardzo dobrą współpracę z Centrum Kultury i tutejszą biblioteką – tłumaczy Małgorzata Hubbell, nauczycielka z choroskiego przedszkola. – Zaczęło się od zwykłej rozmowy z pracownikami o książkach, a potem od słowa do słowa powstał pomysł przyprowadzenia tu maluchów. Razem z dyrektor Centrum Izabelą Dąbrowską stwierdziłyśmy, że Dzień Przedszkolaka to świetna okazja ku temu. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka i jego słownictwo, a przede wszystkim odciągają od komputerów i są propozycją innego spędzenia wolnego czasu – dodaje Małgorzata Hubbell.

Dzisiejsze obchody rozpoczął burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, uroczyście witając małych gości zebranych na auli M-GCKiS. Następnie Paulina Krysiewicz, pracownica Centrum, opowiedziała maluchom o książkach, zachęcała do zostania czytelnikiem tutejszej biliboteki, mówiła też o akcji „Mała książka – wielki człowiek”, promującej wspólne, rodzinne czytanie już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Kolejnym punktem programu był występ iluzjonisty Łukasza Granta. Śmiało można powiedzieć, że białostocki magik swoim show skradł dzieciakom serca – żywiołowo reagowały one na każdą sztuczkę, a największymi brawami nagrodzono te triki, w których maluchy uczestniczyły osobiście. Po występie iluzjonisty Małgorzata Hubbell przeprowadziła krótkie ćwiczenia z języka angielskiego, a obchody zakończyły się wręczeniem drobnych upominków dla każdego dziecka oraz przekazaniem przez M-GCKiS pakietu książek choroskiemu przedszkolu.

– Taka odsłona Dnia Przedszkolaka jest bardzo ważna i cenna – podsumowuje obchody burmistrz Wardziński. – Wiemy, że dzieci nie za bardzo lubią wychodzić na spacery, a tu około stu osób przyszło do naszej biblioteki, by od małego zapoznawać z czytelnictwem. Czują się docenione, bo wiedzą, że to jest ich dzień i chcą go świętować wspólnie – ze sobą i z nami.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka obchodzony jest w Polsce od 2013 roku. Jego celem jest podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz popularyzacja wychowania przedszkolnego. Trzymamy kciuki, żeby huczne obchody tego święta stały się w Choroszczy imprezą cykliczną!