Wydarzenia

Obchody rocznicy utworzenia KL POW w Choroszczy

105. rocznicę utworzenia w Choroszczy Komendy Lokalnej Polskiej Organizacji Wojskowej uczcili uroczyście mieszkańcy Choroszczy i lokalne władze.

Obchody zaczęły się już w  piątek otworzeniem wystawy „Bohaterowie sprzed stu lat. Portret zbiorowy” w Szkole Podstawowej w Choroszczy. Jednak to w niedzielę, 9 października, przypadła ich główna część.

Uroczystości zaczęto od mszy świętej, po której nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem KL POW w Choroszczy. Wzięli w nim udział m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, a także przedstawiciele 18. Pułku Rozpoznawczego i Stowarzyszenia Historycznego im. Polskiej Organizacji Wojskowej. Po części oficjalnej w M-GCKiS odbyło się spotkanie XXIII Kawiarenki Historycznej pt. „Bohaterowie sprzed stu lat”, podczas którego zebrana publiczność wysłuchała krótkich wystąpień prezesa Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy Józefa Waczyńskiego, pułkownika Piotra Augustynowicza z POW, wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego oraz autora książki „Bohaterowie sprzed stu lat. Portret zbiorowy” Wojciecha Cymbalistego. Głos zabrał również Jacek Dąbrowski, którego drużyna retro ligi piłki nożnej wywalczyła wczoraj mistrzostwo Polski. Publiczność mogła też oglądać wystawy „POW w zbiorach Jana Adamskiego” i „Podlascy twórcy niepodległości Polski”.

Jak mówi Józef Waczyński: – W każdą rocznicę spotykamy się, żeby pamiętać o tych ludziach. A że w tym roku przypada okrągła, sto piąta rocznica, obchody miały bardziej uroczysty charakter. Chcemy w ten sposób uczcić pamięć tych, którzy przynieśli nam wolność.

O tym, że mieszkańcy gminy o nich pamiętają, świadczy chociażby fakt potrzeby dodruku książki „Bohaterowie sprzed stu lat. Portret zbiorowy”, przedstawiającej sylwetki kilkudziesięciu POW-iaków i legionistów, związanych z gminą Choroszcz i z powiatem białostockim.

– Została ona po raz pierwszy zaprezentowana na konferencji naukowej w 2017 roku w M-GCKiS. Okazało się, że trzysta egzemplarzy to było za mało, bo książka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego przygotowaliśmy drugie wydanie: kolejnych trzysta egzemplarzy – tłumaczy autor Wojciech Cymbalisty.

Osoby zainteresowane otrzymaniem bezpłatnego egzemplarza mogą zgłaszać się do Fundacji Pole Kultury (https://www.facebook.com/fundacjapolekultury). Dostępna jest również wersja elektroniczna.

Imprezę zamknął poczęstunek ufundowany przez Gminę Choroszcz, w którego przygotowanie zaangażowały się choroskie Przedszkole Samorządowe oraz Związek Emerytów i Rencistów Koło nr 15 w Choroszczy.