Wydarzenia

Wystawa malarstwa Magdaleny Talmon „Kobiety” wkrótce w Choroszczy

Przesiąknięte naturą, nawiązujące do witrażu i w uproszeniach do podlaskich ikon. Żywa, czysta kolorystyka i energia płynąca z kobiecych portretów. We wrześniu Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy w swoich przestrzeniach zaprezentuje malarstwo Magdaleny Talmon.  

Magdalena Talmon jest absolwentką Liceum Plastycznego w Supraślu, Policealnego Studium Plastycznego w Białymstoku, Multimedialnej Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu, Warsztatów Ikonograficznych w Bielsku Podlaskim i Wydziału Prawa Administracyjnego w Białymstoku. Organizuje liczne happeningi, artystyczne działania warsztatowe, prowadzi zajęcia rękodzielnicze, jest projektantką dwóch białostockich murali. Obecnie prowadzi zajęcia plastyczne w Pokojach Prac Twórczych w PIK-u w Białymstoku. Ma na koncie ponad 20 wystaw indywidualnych i 7 wystaw zbiorowych. 

Artystka lubi przedstawić kobiety jako żywioły, ujmować je w nawiązaniu do natury, a jednocześnie zestawić z nimi elementy zaczerpnięte z kultury ludowej. Jak sam mówi „kobieta jest najważniejsza, bo rodzi, tworzy i kocha”. Prace Magdaleny Talmon to głównie malarstwo akrylowe, a jej obrazy charakteryzuje żywa, czysta kolorystyką zaczerpnięta z haftów i tkanin podlaskich. Prócz obrazów w swojej pracowni tworzy autorską biżuterię (np. z filcu, drutu, rzeczy upcyklingowych) i dekoracje do wnętrz (np. tkaniny artystyczne, płaskorzeźby, patery, deski, elementy oświetlenia). 

– Na wielu moich pracach obecne są podlaskie motywy. W zależności od tego, jaka kobieta ma być malowana, od razu widzę albo motyw wijących gniazdo ptaków, albo korony z kwiatów. Konkretna kobieta, spotkana osoba, zdjęcie od razu z czymś się kojarzą. Ciężko powiedzieć, dlaczego dana kobieta ma na sobie motyw chodników, a druga dwuosnowówki – tłumaczy artystka. 

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 28 października, o godz. 17.30. Wstęp wolny. 

(wypowiedź artystki pochodzi z wywiadu dla Domu Kultury „Śródmieście”)