Wydarzenia

Pasja w wykonaniu choroskich ósmoklasistów

W ostatni tydzień Wielkiego Postu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy wystawili spektakl „Pasja” – adaptację biblijnych tekstów o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Tradycja wystawiania w choroskiej szkole pasyjnego przedstawienia teatralnego ma już 12 lat.

– Z moją koleżanką Agnieszką Paliwodą, nauczycielką języka angielskiego, wpadliśmy wtedy na pomysł przygotowania z młodzieżą sztuki teatralnej – tłumaczy Tomasz Perkowski, katecheta w SP w Choroszczy. – Wybór padł na treści pasyjne, wielkopostne. Początkowo to były krótkie przedstawienia, z prostymi rolami, ale rok po roku nasze wydarzenie się rozbudowywało. Dzisiejszy spektakl trwał już 60 minut, a występowało w nim ponad 40 uczniów!

Przygotowania trwały przez kilka tygodni, od początku Wielkiego Postu. Młodzież najpierw otrzymała teksty, a potem wspólnie z nauczycielami wymyślała i budowała scenografię oraz przygotowywała kostiumy. Te ostatnie naprawdę przykuwają wzrok. Jak przyznaje Tomasz Perkowski, to osiągnięcie wieloletnie, bo kostiumy tworzone były przez lata: część z nich zakupiono, a część stworzono własnoręcznie czy z pomocą rodziców.

Duże wrażenie robi też dojrzałość sceniczna aktorów. Zdecydowana większość z nich to uczniowie ósmych klas choroskiej szkoły podstawowej.

Odtwórca roli Kajfasza Filip Drozdowski szkolne doświadczenia teatralne miał już w pierwszej klasie podstawówki: – Zawsze kiedy było jakieś przedstawienie, brałem te większe role, takie z kwestiami mówionymi. Uczenie się tekstu przychodzi mi z dużą łatwością – zapewnia młody aktor.

Problemów z zapamiętywaniem kwestii nie ma też jego kolega z klasy i imiennik: Filip Komła, który w tym roku portretował w spektaklu główną rolę: Jezusa Chrystusa. – Rok wcześniej, w siódmej klasie, grałem Świętego Piotra – to była moja pierwsza rola i od razu tak mi się spodobało, że chciałem za rok zagrać Jezusa. Naprawdę nie mogłem się tego doczekać – przyznaje z uśmiechem chłopak.

Za oprawę muzyczną spektaklu odpowiedzialny był chór, złożony z uczniów w różnym wieku. Zebrani goście, w tym m.in. burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela i Św. Szczepana Męczennika Leszek Struk, dyrektor M-GCKiS Izabela Dąbrowska, przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów nr 15 Irena Kosakowska-Kalata oraz dyrektor CUW Andrzej Winnicki, a także przedstawiciele Rady Rodziców i seniorzy – poprzez obraz i dźwięk śledzili wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat: historię zdrady, ofiary i miłości.

– Uważam, ze wszyscy powinni kierować się w swoim życiu przekazem Chrystusa: kochaj bliźniego swego, gdyż jest to przekaz uniwersalny – podkreśla Filip Komła, spektaklowy Chrystus.