Wydarzenia

Regionalne derby w 2. kolejce Retro Ligi

Kolejny mecz w ramach Ogólnopolskiej Retro Ligi rozegrano 26 kwietnia na stadionie w Choroszczy. Broniący mistrzowskiego tytułu zespół miejscowego Strzelca podejmował WKS 42. PP z Białegostoku, któremu uległ 0:1.

O meczu, historii i idei Retro Ligi  informowały gazetki meczowe rozdawane przed wejściem na trybuny. Przypomniano w nich również fakt, że dokładnie 100 lat temu (pod koniec kwietnia 1923 r.) w meczu obu historycznych drużyn na boisku w Zwierzyńcu w  Białymstoku Strzelec wygrał aż  8–1,  a jeden z graczy po uderzeniu piłką musiał opuścić boisko i został odwieziony do domu. 

Na stadionie w Choroszczy zgromadziło się prawie 200  osób, zarówno z Choroszczy jak i z Białegostoku. Wśród widzów obecny był m.in. trener młodzieżowej reprezentacji Polski Wojciech Kobeszko. Przed meczem rywale oficjalnie przekazali drużynie Strzelca przechodni Puchar Niepodległości, a burmistrz Choroszczy Robert Wardziński wręczył przedstawicielom drużyny baner promocyjny oraz czek  w wysokości  6000 zł na działania w 2023 roku, w ramach dotacji celowej udzielonej na zadanie publiczne pn. „Piłkarska Retro Liga 2023 – Zdrowie przez sport i historię!” w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w 2023 roku: „Promowanie trzeźwego stylu życia w Gminie Choroszcz poprzez działania sportowe z zakresu piłki nożnej”.

Drużyna Strzelca i WKS 42. PP z Białegostoku w ostatnich latach grały ze sobą pięciokrotnie: trzy razy wygrywał Strzelec, a dwa razy zmagania zakończyły się remisem. Tym razem jednak po wyrównanej walce minimalnie lepsi okazali się zawodnicy z Białegostoku, wygrywając 1:0. Decydująca bramka padła w 52 minucie. To nie tylko pierwsza porażka Strzelca z lokalnym rywalem w historii Retro Ligi, ale też pierwsza przed własną publicznością. W najbliższym czasie przez zespołem z Choroszczy kolejne ważne mecze:  27 maja w oddalonym o 600 km  Żarowie z Pogonią Lwów Żarów i 17 czerwca podczas Dni Choroszczy z Victorią Sosnowiec. Aktualnie w tabeli Retro Ligi Strzelec zajmuje 3. miejsce,  a prowadzą Czarni Lwów z Wałbrzycha przed Victorią. 

Zachęcamy do pobrania gazetki meczowej Strzelca: