HistoriaKulturaWydarzenia

Konferencja naukowa Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Jak ważną rolę odgrywały kobiety w nowożytnej Rzeczypospolitej? Jaki miały wpływ na kulturę, gospodarkę oraz życie publiczne? Te i inne pytania będą niejednokrotnie powracać podczas II Symposium Branicianum pt. Elżbiety, Ludwiki, Izabele. Kobiety w przestrzeni publicznej i prywatnej w Rzeczypospolitej XVIII wieku. Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza wszystkich pasjonatów historii w dniach 20–22 września na konferencje naukową do Hotelu Branicki. Konferencja naukowa objęta jest honorowym patronatem dr. Artura Kosickiego Marszałka Województwa Podlaskiego

W bieżącym roku mija 275. rocznica zawarcia związku małżeńskiego przez Izabelę z Poniatowskich i Jana Klemensa Branickich – parę, której mecenat artystyczny także dziś jest czytelny na mapie kulturowej Podlasia. Zaślubiny siostry późniejszego monarchy stanowią dobrą okazję do przyjrzenia się roli, zaangażowaniu i aktywności kobiet w ówczesnej Rzeczpospolitej.

W czasie konferencji odbędą się wystąpienia ponad 15 prelegentów z ośrodków naukowych i kulturalnych z całej Polski. Wydarzeniami towarzyszącymi Symposium będą wizyta wraz z oprowadzaniem po letniej rezydencji Branickich w Choroszczy oraz wizyta w Starym Kościele Farnym w Białymstoku – mauzoleum rodu Branickich-Gryfitów. Największa niespodzianką będzie wprowadzenie do zabytkowych pomieszczeń Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy grupy rekonstrukcyjnej z Towarzystwa Stanisławowskiego –  w większości pań – prezentujących stroje i zwyczaje z czasów stanisławowskich.

Program – II Symposium Branicianum_program_7.09.2023

Organizatorami konferencji są:

Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku.

Wstęp wolny!