KulturaMiasto i Gmina

Jesienna oferta warsztatów w Centrum Kultury

Po sezonie imprez plenerowych Miejsko-Gminne Centrum Kultury nie wstrzymuje tempa i już teraz wychodzi do odbiorców z ciekawą ofertą. We wrześniu uruchomione zostały zajęcia w nowym sezonie artystycznym, w tym również całkowicie nowe w ofercie – zajęcia z nauki gry na ukulele. Prócz stałej oferty zajęć M-GCKiS przygotowało ofertę warsztatową.

Jeszcze w październiku odbędą się weekendowe warsztaty z batiku na gorąco. Batik jest to jedna z najstarszych tradycyjnych technik zdobniczych. Polega na uzyskiwaniu wzorów na tkaninie, najczęściej bawełnianej lub jedwabnej przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu zabarwionego płótna, można nałożyć kolejną warstwę wosku i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Czynność tę powtarza się wielokrotnie. Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się przez arkusze papieru w celu usunięcia wosku i odsłonięcia powstałego wzoru.

Powyższe warsztaty skierowane są do osób dorosłych i młodzieży od 16 r.ż. Każdy z uczestników stworzy swój unikalny obraz z wykorzystaniem gorącego wosku i barwników do tkanin. Pomimo tego, że technika batiku jest bardzo pracochłonna, to jednak sprawia dużą przyjemność i daje wiele satysfakcji z osiągniętych efektów. Każdy batik jest jedyny – niemożliwe jest wykonanie dwóch identycznych prac, ponieważ za każdym razem wosk pęka w inny sposób, w innych miejscach. Technika batiku jest fascynująca ponieważ sprawia wiele niespodzianek nawet doświadczonemu wykonawcy.

Warsztaty trwają 10 godzin. Centrum kultury proponuje 2 terminy:

I termin:

06.10.2023 (piątek) – 16:00-21:00

07.10.2023 (sobota) – 10:00-15:00

II termin:

13.10.2023 (piątek) – 16:00-21:00

14.10.2023 (sobota) – 10:00-15:00

Więcej informacji znajduje się na stronie instytucji: www.kultura.choroszcz.pl, a także pod numerem telefonu: 85 719 14 31.

Kolejną propozycją warsztatową na październik są warsztaty makramy, które odbędą się w Choroszczy dzięki uprzejmości Podlaskiego Instytutu Kultury. Zaproszenie skierowane jest do młodzieży w wieku od 16 do 25 roku życia, a to wszystko w ramach programu Bardzo Młoda Kultura, realizowanego wspólnie z Narodowym Centrum Kultury w województwie podlaskim. 

Odbędą się one pod okiem instuktorki – Krystyny Kunickiej już 10 października o g. 16:00.

Na warsztaty obowiązują zapisy (do 5.10) pod nr. 85 719 14 31. Wstęp bezpłatny.

 

 


 

M-GCKiS w Choroszczy zapewnia, iż to zalążek jesiennej oferty warsztatowej i już niebawem ogłoszone zostaną nabory na kolejne warsztaty o różnym charakterze na które warto czekać!