HistoriaMiasto i Gmina

Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Choroszcz

Warsztaty artystyczne i twórcze dla dzieci, biało-czerwone słodkości, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, projekcja filmu, historyczna refleksja oraz symboliczne złożenie kwiatów i zniczy  – jednym słowem twórczo i refleksyjnie: tak zapowiadają się obchody Święta Niepodległości w gminie Choroszcz.

 

 

W tym roku uroczystości upamiętniające święto odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. będą rozłożone na trzy dni wypełnione różnymi działaniami, skierowanymi do mieszkańców Choroszczy i okolic.

W pierwszy dzień obchodów, we czwartek, 9 listopada, o godz. 17:00, w siedzibie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbędzie się spotkanie redakcyjne „Gazety Dzieci”, którego tematem będzie wolność. Podczas warsztatów literacko-twórczych poruszony zostanie temat ważnych wartości w kontekście naszej historii. Nieco później, o godz. 18:00,odbędzie się spotkanie w ramach kawiarenki historycznej organizowanej wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy. Prócz historycznej refleksji planowana jest projekcja filmu dokumentalnego „Niepodległa” z 2018 r. Pokaz oparty jest na materiałach archiwalnych z lat 1914–1923, poddanych współczesnej obróbce graficznej. Prezentuje w układzie chronologicznym losy ziem polskich i Polaków w okresie kształtowania się II Rzeczpospolitej po 123 latach zaborów. Podczas spotkania dostępne będą wydawnictwa historyczne związane z Gminą Choroszcz. 

Z kolei w piątek, 10 listopada, o godz. 17:00, w siedzibie Centrum podczas rodzinnych warsztatów twórczych będzie można zastanowić się – w sposób dosłowny i w przenośni – jak smakuje wolność. Niejednego łasucha z pewnością skuszą warsztaty wykonywania biało-czerwonych słodkości. Pod okiem prawdziwego specjalisty uczestnicy będą przygotowywać lizaki, wyrabiać karmelki i lepić słodycze. Wieczorem natomiast już po raz ósmy akcentem choroszczańskiego świętowania odzyskania niepodległości będzie Wieczór Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Śpiewać Każdy Może”, organizowany przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Choroszczy, który w tym roku obchodził swoje 25-lecie. Spotkanie, wzorem lat ubiegłych, odbędzie się w remizie OSP w Choroszczy o godz. 19:00. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z pewnością dostarczy wielu wzruszeń i będzie okazją do wielopokoleniowej integracji. Tego dnia wybrzmią hymny, pieśni marszowe i partyzanckie, przywołana zostanie historia naszych przodków, którzy tak wiele potrafili poświęcić dla naszej wolności i niezależności. Po zakończeniu spotkania organizatorzy odwiedzą liczne miejsca pamięci narodowej w naszej gminie i wezmą udział w akcji „Światła Pamięci Niezwyciężonym” poprzez zapalenie zniczy m.in. w Złotorii, przy pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej w Choroszczy czy przy Pomniku Ofiar Totalitaryzmów na pl. dr. Z. Brodowicza w Choroszczy.

 

Zakończeniem Narodowego Święta Niepodległości w gminie Choroszcz będą oficjalne uroczystości: 11 listopada, o godz. 9:30, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy odbędzie się msza święta za Ojczyznę. Bezpośrednio po liturgii na Rynku 11 Listopada w Choroszczy, przy pomniku ku czci poległych w walkach o wolność, odbędą się uroczystości połączone ze złożeniem kwiatów i zniczy. Na pamiątkę wspólnego spotkania M-GCKiS rozdawać będzie tego dnia pamiątkowe pocztówki, przypominając tym samym genezę i znaczenie polskiej pocztowej karty patriotycznej, która dla naszych przodków cierpiących pod obcymi zaborami była jedną z nielicznych możliwości okazania swych patriotycznych uczuć poprzez symboliczne obrazy i literackie skojarzenia. Nagromadzenie motywów i symboli narodowych manifestowało uczucia i postawy narodowe, a same karty dawniej nie tylko uczyły historii, ale przybliżały piękno i budziły nadzieję na odrodzenie Ojczyzny.

 

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz partnerzy serdecznie zapraszają do uczestniczenia w Narodowym Święcie Niepodległości.

Organizatorzy: Gmina Choroszcz, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapraszamy!