Wydarzenia

Choroszcz uczciła niepodległość!

Warsztaty artystyczne i twórcze dla dzieci, biało-czerwone słodkości, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, projekcja filmu, historyczna refleksja oraz symboliczne złożenie kwiatów i zniczy – tak mieszkańcy Choroszczy uczcili 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Świętowanie rozpoczęło się już 9 listopada spotkaniem redakcyjnym „Gazety Dzieci”, którego tematem była wolność. Młodzi redaktorzy nie tylko poruszyli temat patriotycznych wartości, ale także przygotowali w tym kontekście wielkoformatowy transparent. Tego dnia M-GCKiS i Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy zorganizowało także kawiarenkę historyczną z pokazem filmu dokumentalnego „Niepodległa” z 2018 r., a panie ze Stowarzyszenia „Chcę Żyć” podczas warsztatów plastycznych wykonały okolicznościowe kotyliony.

W piątek 10 listopada na warsztatach rodzinnych mieszkańcy Choroszczy – ci mniejsi, i ci nieco starsi przygotowywali biało-czerwone lizaki i karmelki. Kilkadziesiąt osób wypełniło wesołym gwarem aulę M-GCKiS i stworzyło słodką manufakturę, poznając jednocześnie tajniki przygotowywania kolorowego lukru. Natomiast wieczorem już po raz ósmy Akcja Katolicka zorganizowała w siedzibie OSP w Choroszczy Wieczór Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Śpiewać Każdy Może”. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zgromadziło wielopokoleniową publiczność i dostarczyło wielu wzruszeń. Miłą niespodziankę stanowiło przygotowane przez M-GCKiS, a ufundowane przez Gminę Choroszcz okolicznościowe wydawnictwo: śpiewnik pieśni i piosenek patriotycznych, który przybyli goście mogli zabrać ze sobą na pamiątkę.

Tego dnia po zakończeniu wieczornego spotkania przedstawiciele władz i organizacji oraz lokalni historycy odwiedzili miejsca pamięci narodowej w gminie i zapalili symboliczne znicze m.in. w Złotorii, przy pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej w Choroszczy czy przy Pomniku Ofiar Totalitaryzmów na pl. dr. Z. Brodowicza w Choroszczy czy w miejscu pamięci zwanym „Szubienicą”. To wszystko w ramach akcji organizowanej przez Stowarzyszenie „Grupa Wschód” pod nazwą „Światło Pamięci Niezwyciężonym”, przypominającej o lokalnych bohaterach walczących o wolność i suwerenność ziem polskich.

Zakończeniem Narodowego Święta Niepodległości w gminie Choroszcz były oficjalne uroczystości 11 listopada, które rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy. Bezpośrednio po liturgii, przy pomniku ku czci poległych w walkach o wolność, zgromadzeni przedstawiciele władz, instytucji, organizacji, a także mieszkańcy wzięli udział w złożeniu kwiatów i zniczy. W związku z 100. rocznicą utworzenia Związku Strzeleckiego w Choroszczy Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, podczas uroczystości symbolicznie uhonorował współczesnych piłkarzy drużyny Strzelec Białystok Choroszcz, którzy po raz trzeci z rzędu zdobyli mistrzostwo w ogólnopolskich rozgrywkach Retro Ligi.

Na pamiątkę wspólnego spotkania wykonano pamiątkową fotografię, a pracownicy M-GCKiS rozdali okolicznościowe pocztówki, będące repliką patriotycznych kart, które dawniej nie tylko uczyły historii, ale budziły nadzieję na odrodzenie Ojczyzny.

Organizatorzy: Gmina Choroszcz, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika, Stowarzyszenia „Grupa Wschód”, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy.