KomunikatyMiasto i Gmina

Zostań Świętym Mikołajem dla podopiecznych choroszczańskiego DPS

Dariusz Łodko, pracownik Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy, opowiada nam o akcji „Święty Mikołaj dla seniora”, którą koordynuje w choroszczańskiej placówce. 

Na czym polega akcja „Święty Mikołaj dla seniora”?

To ogólnopolska akcja fundacji o tej samej nazwie, prowadzona od 2018 roku wśród DPS-ów i placówek opieki w całej Polsce. Polega na tym, że podopieczni tych ośrodków piszą listy, w których wymieniają potrzebne im artykuły lub rzeczy, o których marzą. Następnie listy te zamieszczane są na stronie fundacji, by w ten sposób trafić do „mikołajów” – czyli osób, które chcą pomóc autorom listów i sprawić im paczkę na święta.

Od kiedy DPS w Choroszczy bierze w niej udział?  

Fundacja odezwała się do nas trzy lata temu z pytaniem, czy chcemy dołączyć do ich akcji. Oczywiście, że chcieliśmy! Co warte zaznaczenia, nasz DPS może zgłosić do akcji wszystkich swoich pensjonariuszy, bez względu na wiek.

A czy wszyscy chcą pisać takie listy?

Jak dotąd nigdy nie było z tym problemu. W tym roku napisanych zostało dokładnie tyle listów, ilu mamy podopiecznych, czyli równo dwieście osiemdziesiąt sześć! I do tej pory zawsze wszystkie osoby z naszego DPS-u, które napisały listy, dostały swoje wymarzone prezenty. Liczymy, że w tym roku będzie tak samo.

O co najczęściej ludzie proszą w takich listach?

To podstawowe rzeczy. Bardzo często prosi się o jakieś ubrania, na przykład dresy, czapki czy piżamy, a także o buty czy kapcie. W liście zawsze podaje się swój rozmiar. Ale dużo jest też próśb o kosmetyki oraz słodycze. Zasadniczo to nie są rzeczy bardzo drogie, co pozwala „mikołajom” na ufundowanie takiej paczki. Często jest też tak, że zrzuca się kilka osób albo na przykład firmy. Zdarzają się też paczki z zagranicy. Co warte zaznaczenia, do paczek często dołączone są jakieś pocztówki z życzeniami czy ręczne rysunki – to bardzo miłe!

Jakie są reakcje na prezenty?

W naszym ośrodku to zawsze duże wydarzenie. Przebieramy się – pracownicy i dyrekcja – za mikołajów, elfy czy śnieżki, chodzimy po oddziałach i dajemy te paczki. One mają przypisane specjalne kody, dlatego wiemy, który prezent jest dla kogo. Reakcja to ogromna radość, czasem pojawiają się łzy. Część z tych osób jest samotnych, nie ma rodzin albo nie ma z rodzinami kontaktu, dlatego taka paczka od Świętego Mikołaja to dla nich duże przeżycie.

Jak nasi czytelnicy mogą się włączyć do akcji, jeśli chcieliby sprezentować paczkę Waszym pensjonariuszom?

Należy wejść na stronę https://listy.swietymikolajdlaseniora.pl, wybrać DPS w Choroszczy, a potem znaleźć list, na który chcemy odpowiedzieć. Potem trzeba będzie potwierdzić swoją gotowość do ufundowania takiej paczki, a następnie kupić wymienione rzeczy i je wysłać. Można też paczkę przynieść czy przywieźć do nas osobiście. Niestety, z różnych względów nie ma możliwości jej osobiście, ale wystarczy zostawić ją u nas na portierni, a na pewno prezent trafi do adresata. W miarę możliwości staramy się też zawsze w jakiś sposób odwdzięczyć się naszym „mikołajom” –  w tamtym roku na przykład robiliśmy z podopiecznymi pocztówki z podziękowaniem.

Pytanie na koniec: wierzy Pan w Świętego Mikołaja?

Oczywiście, że tak!

Dziękujemy za rozmowę!