HistoriaKulturaMiasto i GminaWydarzenia

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy z nagrodą Instytutu Pamięci Narodowej

Wnioskodawcą prezentującym choroskiego kandydata do odznaczenia Nagrodą był burmistrz Choroszczy, Robert Wardziński. Nagrodę wręczył Prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr Mateusz Szpytma.
Poza Józefem Waczyńskim, w tym roku nagrodę otrzymali: ks. prałat dr Adam Szot, wykładowca Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, Teresa Szadkowska-Łakomy, przedstawicielka polskiej emigracji niepodległościowej, Janina Maciukiewicz, Sybiraczka, a także dwie organizacje: Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów „Grupa Wschód”, oraz Oddział Związku Sybiraków w Olsztynie.
Józef Waczyński to znany w naszej gminie a także poza nią propagator historii lokalnej. W okresie pracy zawodowej, w tym jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Choroszczy, organizował i współorganizował wydarzenia związane z historią oraz kulturalne, m. in. był pomysłodawcą Jarmarku Dominikańskiego, nawiązując do staropolskich jarmarków odbywających się w Choroszczy. Był także pracownikiem Muzeum Wojska w Białymstoku, co współgrało z jego zainteresowaniami wydarzeniami związanymi z działaniami militarnymi na terenie gminy Choroszcz. Organizował obchody rocznicowe powstania styczniowego na choroskiej „Szubienicy”, a także działał, także podczas sprawowania funkcji radnego Rady Miejskiej Choroszczy, w kierunku upamiętnienia wydarzeń i rewitalizacji pomników historycznych na terenie gminy. Józef Waczyński jest także autorem licznych publikacji i artykułów dotyczących regionalnych wydarzeń historycznych.
Nagroda Honorowa „Świadek Historii” nadawana przez Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Białymstoku, jest kolejnym już odznaczeniem, które uhonorowany otrzymał za działalność kulturalną i społeczną. Wcześniej były medale i odznaki: „Zasłużony Działacz Kultury” w 1989 r., „Srebrna Odznaka „Zasłużony Białostocczyźnie” w 1989 r., „Srebrny Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” w 1990 r., „Srebrny Krzyż Zasługi” w 1998 r., „Brązowy Medal „Za zasługi dla Obronności Kraju” w 1998 r., Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” w 2012 r., „Honorowa Odznaka Sybiraka”, „Wyróżnienie „Zasłużony dla Choroszczy”, Zasłużony dla Kultury Polskiej” (odznaka ministerialna) w 2018 r.
Gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów!