HistoriaKultura

161. rocznica wybuchu powstania styczniowego – nie tylko w Choroszczy

Powstanie styczniowe to jeden z tematów corocznych świąt patriotycznych obchodzonych nie tylko w gminie Choroszcz, ale także w powiecie, województwie i kraju.

Miło nam poinformować, iż w poniedziałek 22 stycznia także w Białymstoku, w ramach wydarzeń kulturalnych w cyklu „W dobrym Tonie”, odbędzie się spotkanie z Henrykiem Zdanowiczem, autorem wydanej w zeszłym roku przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy książki „Zarys dziejów Powstania Styczniowego na obszarze między Surażem i Choroszczą”. Podczas spotkania będzie także odtwarzany film w reżyserii Lidii Trojanowskiej pt. „Śladami Powstania Styczniowego na Podlasiu” oraz odbędzie się rozmowa z reżyserką. Adres: kino Ton, ul. Rynek Kościuszki 2, Białystok. Wstęp wolny.

Po spotkaniu, w kinie Ton będzie można obejrzeć nowy film fabularny „Powstaniec 1863” (na ten film obowiązuje odpłatny bilet wstępu).

Z kolei w następną niedzielę, 28 stycznia, będą miały miejsce obchody rocznicowe wybuchu powstania styczniowego w Surażu. W ich ramach w kościele pw. Bożego Ciała w Surażu odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny; później odbędzie się koncert i zgromadzenie patriotyczne z przedstawieniem rysu historycznego i atrakcjami dla uczestników.

Więcej informacji o wydarzeniach w Białymstoku i Surażu na plakatach:

Plakat kino TON