KomunikatyZdrowie

Rak szyjki macicy – najważniejsza jest profilaktyka!

Trwa kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku zaprasza na akcję profilaktyczną dedykowaną kobietom w każdym wieku, która odbędzie się w sali obsługi klientów już w najbliższy czwartek, 25 stycznia.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy przypada pomiędzy 22-26 stycznia 2024 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi kobiet na to, jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne. Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ organizuje wydarzenie edukacyjno-profilaktyczne pod hasłem: „Rak szyjki macicy – najważniejsza jest profilaktyka!”. Do udziału w wydarzeniu zaproszone zostały również przedstawicielki Stowarzyszenia Eurydyki.

Kiedy?

25 stycznia (czwartek), godz. 10:00 – 12:00

Gdzie?

Sala Obsługi Klientów w Podlaskim OW NFZ, ul. Pałacowa 3, Białystok

Doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia wraz z przedstawicielkami Stowarzyszenia Eurydyki będą zachęcać Panie  do badań profilaktycznych, szczególnie cytologii. Będzie można dowiedzieć się, które gabinety ginekologiczne w województwie podlaskim posiadają umowę z NFZ na realizację programu profilaktyki raka szyjki macicy, a także porozmawiać o szczepieniach przeciw HPV i dowiedzieć się jak zapisać dziecko na szczepienie.  Każdy, kto odwiedzi w tym dniu siedzibę Podlaskiego OW NFZ będzie mógł wykonać bezpłatną analizę składu ciała, określić wiek metaboliczny organizmu i BMI oraz otrzyma magazyn NFZ „Ze zdrowiem” zawierający m.in. informacje o programach profilaktycznych, Profilaktyce 40+, koordynowanej opiece zdrowotnej.

Stowarzyszenie Eurydyki prowadzi projekty wspomagające leczenie onkologiczne i grupy wsparcia dla kobiet chorujących na nowotwory. Specjalnie na tę okazję przedstawicielki Eurydyk przygotowały dla wszystkich chętnych „teczki zdrowia”, które w swojej grafice zawierają opis istotnych informacji dotyczących nowotworu szyjki macicy.

Wykaz miejsc w województwie podlaskim, gdzie można wykonać cytologię:

https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne?&ow=10&specjalizacja=1242

Zachęcamy do badania, bowiem lepiej zapobiegać niż leczyć, a nade wszystko – o chorobie lepiej wiedzieć wcześniej, niż za późno!

 

Na podst. komunikatu prasowego Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ