KulturaMiasto i GminaSport

Wyniki patriotycznego biegania w Choroszczy

Ponad 130 biegaczy wzięło udział w sobotnim biegu głównym oraz biegu rodzinnym z okazji  105. rocznicy wyzwolenia miasta. W biegu głównym triumfował Andrzej Leończuk, a wśród kobiet – Katarzyna Jankowska. Najlepsi z gminy Choroszcz okazali się Kamil Kleczyński oraz Iwona Pajewska.

To już druga edycja zimowego biegania Choroszczy, rozbudowana i urozmaicona o integracje społeczną. 19 lutego to w historii naszego regionu ważna data do świętowania – to rocznica wyzwolenia Białegostoku, a także okolicznych terenów. Co roku w Choroszczy z tego powodu odbywały się uroczystości patriotyczne. W zeszłym roku powstała inicjatywa, by robić to w rozszerzonym kontekście, bo również w duchu sportowej rywalizacji. Ponieważ w naszym mieście nie brakuje pasjonatów zarówno historii, jak i sportu, organizatorzy chcieli połączyć jedno z drugim.

Bieg główny, zorganizowany w sobotę 17 lutego, rozpoczął się o godzinie 12:00 z Rynku 11 Listopada w Choroszczy, a trasa prowadziła przez różne ulice miasta oraz wzdłuż ścieżki rowerowej przy szosie Kruszewskiej. Dużo krótszym dystansem, skoncentrowanym wokół centrum zawodów, była nowa inicjatywa: bieg rodzinny, który miał wymiar symboliczny i integracyjny, bowiem udział w nim wzięli rodzice z dziećmi, seniorzy, harcerze, społecznicy i historycy. Na uczestników przy mecie czekały symboliczne przypinki oraz flagi Choroszczy.

Pomimo deszczowej aury entuzjazm nie opuszczał zawodników oraz uczestników, którzy wspólnie na zakończenie wraz z organizatorami zapalili symboliczne znicze w kolorach flagi Choroszczy.

Wyniki biegu głównego oraz biegu rodzinnego:

BIEG GŁÓWNY – dystans ok. 10 km

Kategoria OPEN MĘŻCZYŹNI

 1. miejsce – ANDRZEJ LEOŃCZUK, czas: 00:36:19
 2. miejsce – TOMASZ ŁOŚ, czas: 00:37:02
 3. miejsce – RAFAŁ GRABOWSKI, czas: 00:37:27

Kategoria OPEN KOBIETY

 1. miejsce – KATARZYNA JANKOWSKA, czas: 00:38:18
 2. miejsce – RENATA MIKUTOWICZ, czas: 00:45:24
 3. miejsce – EMILIA RADZIWOŃSKA, czas: 00:47:51

Kategoria MĘŻCZYŹNI gm. Choroszcz

 1. miejsce – KAMIL KLECZYŃSKI , czas: 00:37:57
 2. miejsce – PAWEŁ ŁEMPICKI, czas: 00:40:43
 3. miejsce – KONRAD TALIPSKI, czas: 00:49:14

Kategoria KOBIETY gm. Choroszcz

 1. miejsce – IWONA PAJEWSKA, czas: 00:49:19
 2.  miejsce – SYLWIA BAGIŃSKA, czas: 00:56:06
 3. miejsce – KATARZYNA GRĄDZKA, czas: 00:57:47

Nagrodę specjalną tegorocznego Biegu Wyzwolenia, przyznaną przez dyrektora M-GCKiS w Choroszczy oraz Burmistrza Choroszczy, otrzymał Sławomir Zieniewicz z Klepacz, który – z uśmiechem na twarzy – pokonał trasę biegu głównego na wózku inwalidzkim.

Wszystkie wyniki: https://live.ultimasport.pl/1093/?fbclid=IwAR2X8pw_8JhdLYP50r-WLMxAu675WapWHphsxflId169-A2YVir9Oct6bBw

BIEG RODZINNY

 1. miejsce – rodzina Siemieniuków
 2. miejsce – rodzina Krajewskich
 3. miejsce – Harcerze 54. Białostockiej Drużynie Harcerskiej „Flamma”, 174. Białostockiej Drużynie Harcerskiej im. Św. Kazimierza Królewicza oraz 56. BDSh „Nie widać?”

Organizatorzy zapowiadają, ze trasa biegu głównego w 2024 r. przejdzie swoją atestację, tak, by kolejna edycja była jak najwyższej jakości. Atest trasy – czyli precyzyjny pomiar dystansu – był kiedyś domeną imprez mistrzowskich, obecnie zaś podnosi wartość wydarzenia i decyduje o jego konkurencyjności. Atestacji biegu w okresie wiosennym dokona pan Tadeusz Dziekoński – pełnomocnik Polskiego Związku Lekkiej Atletyki do spraw atestacji tras w biegach ulicznych.

Tegoroczne wydarzenie wspierało wiele instytucji, firm i osób prywatnych, a także redakcje mediów lokalnych.

Organizatorzy serdecznie dziękują: Stowarzyszeniu MONAR – Ośrodkowi Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Zaczerlanach, strażakom ochotnikom z jednostek OSP z terenu gminy Choroszcz, Stowarzyszeniu „Chcę Żyć”, Kołu Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 15 w Choroszczy, Jackowi Dąbrowskiemu, Janowi Zalewskiemu a także harcerzom: z Choroszczy, 54. Białostockiej Drużynie Harcerskiej „Flamma”, 174. Białostockiej Drużynie Harcerskiej im. św. Kazimierza Królewicza oraz 56. BDSh „Nie widać?”.
Wydarzenie zostało również wsparte finansowo przez sponsorów, którzy zaangażowali się we współpracę przy tej inicjatywie. Biegacze otrzymali vouchery na usługi m.in. zabiegi rehabilitacyjne, zajęcia ruchowe, a także karty podarunkowe do zrealizowania w sportowych sklepach. Sponsorami, którym należą się serdeczne podziękowania są: Zakład Aktywności Zawodowej „Zielone Podlasie”, firma E-Krysiewicz, Studio Malinowa 13, Dwór Czarneckiego, Park Jeroniki, Talerz Smaku Bistro, Porcja Dobra oraz Fast Park.