KulturaWydarzenia

„Efemeryczność” – spotkanie z fotografią i poezją Ewy Nowik

Od 22 kwietnia do 15 maja 2024 r. w holu wystawienniczym Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy można oglądać fotografie Ewy Iwony Nowik. Ekspozycję 29 prac uzupełniają wiersze autorki.

Jak delikatna i znikoma jest chwila w przyrodzie, jak zmienia się perspektywa patrzenia na świat, gdy uważnie przyjrzymy się jej z bliska, gdy obserwujemy ją także w jej procesie przemijania? Na fotografiach zobaczymy motywy roślinne pełne żywych barw lub wręcz przeciwnie – w szarości, odnalezione w letnim ogrodzie, wśród suchych traw na łące, za furtką, za płotem. Z pozoru oczywiste kadry malowane subtelnymi refleksami światła, wyraźnie dopełnią słowa. Do poszukiwania słów i obrazów, chwil i momentów, które warto zatrzymać lub które warto sobie przypomnieć zaprasza nas Ewa Iwona Nowik – urodzona w 1966 roku w Szczecinie, od ponad 30 lat popularyzatorka wiedzy z zakresu bibliotekoznawstwa, literatury, czytelnictwa, sztuki, działalności kulturotwórczej bibliotek, a od 10 lat dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach.

Książki i natura stanowiły i stanowią dla autorki inspirację do podejmowania różnorodnych działań związanych z popularyzowaniem czytelnictwa, sztuki oraz rozwoju osobistego. Poezja i obrazy znanych twórców, szczególnie impresjonistów i naturalistów, wywarły ogromny wpływ na rozbudzenie jej wrażliwości i emocjonalności, i jak sama mówi: „Młodzieńcze zainteresowanie poezją, naturą i fotografią powraca w najbardziej nieoczekiwanym momencie życia. Słowa i obrazy pojawiają się jakby znikąd, jak spotykani ludzie, otwierają kolejne drzwi, pozwalają dzielić się uczuciem, pięknem, wrażliwością (…) Warto czasami spojrzeć na ludzi i otaczającą przyrodę z innej perspektywy, zauważyć niezauważalne. Poezja i zdjęcia uzupełniają się, przenikają, wzajemnie inspirują, oddziałują, poruszają, pozostają. Słowo i moment zatrzymania danego obrazu są ulotne, niepowtarzalne, jak życie – kruche, efemeryczne i bardzo skondensowane. Kilka słów – cały wiersz, Kilka chwil – całe życie. Jedno spojrzenie – jedna fotografia”.

Wystawa w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy czynna będzie do 15 maja 2024 r. Tego dnia o godzinie 18:00 odbędzie się uroczysty finisaż i spotkanie z autorką.

źródło: materiały organizatora