Szabla Hetmana Branickiego pojechała do Wasilkowa

Muzeum Wnętrz Pałacowych w niedzielę 6 grudnia było miejscem zmagań 18 edycji Turnieju Szachowego “O Szablę Hetmana Branickiego”. Do rywalizacji przystąpiło 7 zespołów: dwie drużyny Wasilkowa i Choroszczy, a także Supraśl, Mońki i Bielsk Podlaski. Najlepsza okazał się Wasilkowska “jedynka”, która wygrała turniej po raz czwarty w historii, a o końcowym tryumfie zadecydował bezpośredni mecz z Supraślem w ostatniej rundzie. Aby marzyć o zwycięstwie w końcowej klasyfikacji Supraśl musiał ten mecz wygrać i po szybkich wygranych juniora i kobiety  prowadził już 2-0. Na pierwszej szachownicy jednak w meczu niepokonanych dotąd zawodników Karol Milewski pokonał Andrzeja Jurewicza, a chwile później Zbigniew Kopaczewski wygrał przez czas z Edwardem Kujałowiczem i doprowadził do remisu dającego zwycięstwo w turnieju dla drużyny Wasilkowa. Nasze drużyny zajęły w turnieju 5 i 6 miejsce.

Klasyfikacja drużynowa:

1. Wasilków I – 10 pkt. (18,5)  Skład: Karol Milewski, Zbigniew Kopaczewski, Karol Krahek, Adrianna Staniewicz
2. Supraśl – 9 pkt. (17,0)
3. Mońki – 9 pkt. (16,0)
4. Bielsk Podlaski – 6 pkt. (10,5)
5. Choroszcz II – 4 pkt. (9,0)
6. Choroszcz I – 3 pkt. (6,5)
7. Wasilków II – 1 pkt. (6,5)

Najlepsi na poszczególnych szachownicach :

1 szachownica: Karol Milewski – Wasilków (2. Marcin Filimoniuk – Choroszcz II, 7. Tomasz Kociakowski – Choroszcz I)
2 szachownica: Mirosław Rybaczek – Mońki (3. Tadeusz Turowski , 6. Łukasz Krysiewicz)
3 szachownica: Patryk Łoś – Mońki (5. Paweł Sidorowicz  – Choroszcz II i Piotr Krasnicki – Choroszcz I ex equo)
4 szachownica : Adrianna Staniewicz – Wasilków (5. Magdalena Garbowska – Choroszcz I, 6. Amelia Jabłońska – Choroszcz II)

Wyniki drużyn z Choroszczy: 

Choroszcz I : Tomasz Kociakowski- 0 pkt., Tadeusz Turowski- 3,5, Piotr Kraśnicki -1, Magdalena Garbowska -2
Wyniki: Bielsk Podl. 1-3, Supraśl 0,5-3,5   Wasilków II   3-1, Choroszcz II  2-2, Wasilków I  0-4, Mońki 0-4

Choroszcz II : Marcin Filimoniuk (gościnnie ) -5, Łukasz Krysiewicz -2 ,Paweł Sidorowicz -1, Amelia Jabłońska -0
Wyniki: Wasilków I 0,5-3,5, Mońki 1-3, Bielsk Podl. 2-2,  Choroszcz I  2-2,  Supraśl 0,5-3,5, Wasilków II  3-1

 

Na zakończenie turnieju, jak zwykle w ostatnich latach rozegrano też turniej gry błyskawicznej z udziałem 22 zawodników. Zwyciężył Marcin Filimoniuk z Hajnówki, a najlepszy z naszych zawodników Łukasz Krysiewicz zajął 9 miejsce.

1.Marcin Filimoniuk (Hajnówka) – 6,5 pkt
2.Karol Milewski – Wasilków – 6
3.Dariusz Kuczyński – 5,5

9.Łukasz Krysiewicz – 4 pkt
13.Piotr Kraśnicki – 3,5
16.Tomasz Kociakowski – 3
17.Tadeusz Turowski -3
19.Jacek Dąbrowski -2

Organizator: Jacek Dąbrowski