Kultura

Zaproszenie na nieoficjalne obchody 72. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie

Grupa białostoczan i białostoczanek zaprasza mieszkańców i mieszkanki Białegostoku i okolic do wspólnego upamiętnienia ważnego dnia w dziejach naszego miasta. 16 sierpnia jest dniem, kiedy obchodzimy rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim. W tym roku mija 72 lata od tych wydarzeń. Z tej okazji przygotowaliśmy i przygotowałyśmy dwa wydarzenie. Pierwsze odbędzie się w najbliższy piątek (14 sierpnia) – spacer Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego, drugie w niedzielę (16 sierpnia) – pokaz filmów.

W piątek zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby na “Bedeker białostocki. Spacer z retro fotografią”. Będzie to spacer Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego, który kilka lat temu opracowała Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku. Trasę pokonamy razem z naszym przewodnikiem Mariuszem Sokołowskim i bohaterami starych fotografii*. Weźcie ze sobą narzędzie, jakim przywykliście robić zdjęcia: aparat fotograficzny, smartfon, tablet itd. Każdy uczestnik i uczestniczka będzie miała umieścić bohaterów starej fotografii w jednym z miejsc na szlaku, a później zrobić zdjęcie. Powstałe fotografie umieścimy na fanpejdżu: https://www.facebook.com/bedekerbialostocki

Start spaceru: 14 sierpnia, godz. 18, zbiórka na ulicy Młynowej, przy Barze „Wodopojka”

*Zdjęcia pochodzą z kolekcji: Tadeusza Chańko, Aleksandra Sosny, Mieczysława Marczaka, Dariusza Hajduczeni, Macieja Wojskiego i Jana Siedleckiego.

W niedzielę 16 sierpnia o godz. 20.30 zapraszamy Was na plenerowy pokaz filmów o mało znanej historii naszego miasta przed Galerią im. Sleńdzińskich w Białymstoku przy ul. Waryńskiego 24A. Wspólnie wysłuchamy też opowieści o ludziach i tym szczególnym miejscu związanym z gettem i powojennymi losami Białegostoku.

Na ekranie rozstawionym przed galerią wyświetlimy dwa filmy Tomasza Wiśniewskiego: “Park Centralny” i “Trzy numery”. Pokażemy również trailer filmu “Fabryka wielkich mistrzów”. Będzie można też posłuchać historii tego miejsca opowiedzianej przez Jolantę Szczygieł – Rogowską. Zachęcamy do przyniesienia kocy, a jeśli komuś wygodniej na własnym krzesełku, to i krzesełko.

Wstęp wolny.

Jesteśmy grupą białostoczanek i białostoczan, którzy kochają swoje miasto i chcą pamiętać o historii tego niezwykłego miejsca. Organizatorzy i organizatorki: Joanna Auron-Górska, Anna Kozicka, Marcin Koziński, Radek Puśko, Katarzyna Sztop-Rutkowska, Sylwia Wieczeryńska, Tomasz Wiśniewski.

Dziękujemy za współpracę Galerii im. Sleńdzińskich, szczególnie Pani Jolancie Szczygieł-Rogowskiej.

Wielkie podziękowania dla Firmy Delta. Krentowski, Hus Sp. J., która udostępniła nam ekran i nagłośnienie.

Zapraszamy do śledzenia i dołączania do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/873998522687181/

mat. org.