Dzień dla Zdrowia w Choroszczy – 2 kwietnia

2 kwietnia 2016 r., w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia Bożego oraz na pięć dni przed Światowym Dniem Zdrowia, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Białystok, wspólnie z Urzędem Miejskim w Choroszczy oraz Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy organizuje w Choroszczy akcję profilaktyczną „Dzień dla Zdrowia w Choroszczy”. Jest to projekt, którego głównym celem jest promowanie zachowań prozdrowotnych oraz podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy, która jest tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia. W czasie trwania akcji ustawione będą stoiska, przy których studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wykonywać będą liczne badania profilaktyczne przy użyciu wyspecjalizowanego sprzętu. Nad całością będą czuwać lekarze.

Akcja „Dzień dla Zdrowia w Choroszczy” odbędzie się 2 kwietnia w godz. 10.00-15.00 i będzie przebiegać na parterze w pomieszczeniach M-GCKiS w Choroszczy (Choroszcz, ul. H. Sienkiewicza 29). Wydarzenie zostanie zorganizowane jako system współpracujących ze sobą stanowisk. Program akcji obejmuje następujące stanowiska-projekty edukacji zdrowotnej:

  • Serce masz tylko jedno – projekt adresowany jest do każdej grupy wiekowej i przeprowadzany jest w celu profilaktyki chorób serca i układu krążenia. Planowane jest wykonywanie następujących badań: pomiar ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy we krwi, pomiar masy i długości ciała, badania EKG, które może zostać skonsultowane ze specjalistą. Atrakcją będzie możliwość ocenienia swojej wydolności fizycznej poprzez przeprowadzenie specjalistycznych prób wydolnościowych.
  • Roll the Cancer! Wyroluj raka! – celem programu jest zaprezentowanie uczestnikom jak przed rakiem możemy się ustrzec, wcześnie go wykrywając. Będziemy także rozmawiać o czynnikach, które zwiększają ryzyko rozwoju tej choroby. Na fantomach pokażemy jak powinno się badać piersi. Udostępnimy także ulotki „Bądź mężczyzną, chroń zdrowie”.
  • Zaburzenia Odżywiania – dzięki temu projektowi chcemy zwiększyć świadomość ludzi na temat zaburzeń odżywiania, rozdając ulotki zawierające podstawowe wiadomości dotyczące anoreksji, bulimii, otyłości oraz innych chorób związanych z odżywianiem. Studenci będą mierzyć BMI uczestników, co pomoże ocenić zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością oraz WHR, który jest wyznacznikiem oceniającym rodzaj sylwetki ciała i typ otyłości. Chętnie umożliwimy bezpłatną konsultację z dietetykiem udzielającym porad dotyczących prawidłowego odżywiania.
  • Szpital Pluszowego Misia – już od najmłodszych lat warto zaznajomić dzieci z zasadami pierwszej pomocy w najczęstszych wypadkach. W ramach tego projektu, poprzez zabawę uczymy dzieci bezpiecznych zachowań w trudnych sytuacjach i staramy się pokazać najmłodszym, ale też dorosłym jak niewiele potrzeba, by pomóc drugiej osobie
  • Marrow Hero – jest to projekt, który omawia problem białaczki oraz istotnej roli transplantacji szpiku kostnego jako skutecznej metody leczenia. Studenci będą zachęcać uczestników do regularnego wykonywania morfologii krwi, by odpowiednio wcześnie zdiagnozować choroby hematologiczne, zapoznać pacjentów z istotą białaczki oraz z procedurą transplantacji szpiku. Studenci będą także informować uczestników o możliwości rejestracji jako potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w „Dniu dla Zdrowia w Choroszczy”! 2 kwietnia 2016, w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia Bożego, pomyślmy także o sobie i swoim zdrowiu!

NSz/IFMSA/UM

Zdrowie