XVI Ogólnopolski Dzień Ogórka

W niedzielę 6 września w Kruszewie odbędzie się XVI Ogólnopolski Dzień Ogórka. Ta cykliczna impreza odbywa się corocznie już od 2000 r. Jak sama nazwa wskazuje tematyka święta obraca się wokół ogórka. Okolice Kruszewa słyną właśnie z upraw tego warzywa oraz starych, tajnych przepisów jego przetwórstwa. Podczas festynu można spróbować nowych smaków ogórka, dowiedzieć się co nieco na temat jego rodzajów i uprawy, a przy tym dobrze się bawić. Festynowi towarzyszą stoiska z wyrobami ludowymi i produktami regionalnymi.  Uczestnicy mogą zakupić swojskie wędliny, chleb, ser, kapustę i oczywiście ogórki pod każdą postacią. Warto się wybrać na taką imprezę, chociażby po to, by oddać się degustacji produktów lokalnych.

W tym roku program sceniczny wzbogacony jest o III Gminny Turniej Sołectw – gdzie w szranki pod przewodnictwem swoich sołtysów staną mieszkańcy wielu wsi z naszej gminy. Na scenie nie zabraknie również doskonałej muzyki, zaczynając od lokalnego folkloru w wykonaniu Narwianek z Kruszewa, Klepaczanek z Klepacz, zespołu Jesienny Liść z Gródka oraz zespołu Maliniowaki grających na harmoniach pedałowych kończąc na tanecznym Disco Polo w wykonaniu zespołów Forti oraz HiFi. Nie zabraknie też  kolejnego pokazu tańca latynoskiego w wykonaniu tancerzy z Latin Studio.

Szczegółowy program Dnia Ogórka:

12:00 Polowa msza święta w intencji plantatorów celebrowana przez ks. Bogusława Kieżela

13:00 Oficjalne otwarcie XVI Dnia Ogórka w Kruszewie

13:30 Narwianki /folk/

13:50 Klepaczanki /folk/

14.10 Jesienny Liść /folk/

15:30 III Turniej Sołectw o Puchar Burmistrza Choroszczy

16:30 Maliniowiaki /folk/

17:00 Pokaz Tańca LATIN STUDIO

17:15 Forti /disco/

18:00 Hi-Fi /disco/

Organizatorami XVI Ogólnopolskiego dnia Ogórka są:

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Kruszewie, Urząd Miejski w Choroszczy, Sołtys wsi Kruszewo, Stowarzyszenie „Kruszewskie Warzywa Herbowe“, a patronat medialny nad imprezą sprawuje m.in redakcja “Gazety w Choroszczy”. Zapraszamy !!!

OK-a2-plakat-dzien-ogorka-2015-sztuk-120(2)

 red