Wydarzenia

Tłumy na Wiosennych Targach Ogrodniczych

To było ogrodnicze szaleństwo! W sobotę 16 kwietnia Szepietowo przeżywało istne oblężenie. Miłośnicy sadów i ogrodów wybierali wśród bogatego asortymentu szkółkarskiego ozdobnego i owocowego. Regionalne specjały cieszyły podniebienia smakoszy z całego województwa. Swoją ofertę zaprezentowało prawie 220 wystawców z całego kraju. Piękna pogoda sprawiła, że na Wiosenne Targi Ogrodnicze do Szepietowa przyjechało około 20 tysięcy zwiedzających.

Targi, po raz dwudziesty, zorganizował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie; odbyły się one 16 i 17 kwietnia br. Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji m.in.: wystawy, pokazy, konkursy i bogatą ofertę wystawienniczą. Wiosenne Targi Ogrodnicze to największa tego typu impreza w województwie podlaskim.

Targi Ogrodnicze
Kupujący byli konkretni: szukali „perełek” ogrodniczych, których w Szepietowie nie zabrakło. Amatorzy krzewów i iglaków przebierali w setkach propozycji nasadzeń. W tym sezonie szczególnie popularne są sosny, świerki i modrzewie prowadzone na pniu. Chętnie kupowano byliny, szczególnie te tradycyjne: prymulki, sasanki, rozchodniki, czy rojniki.
Dużą popularnością cieszyły się zioła. Zamiast cukru, polecano werbenę trójlistną (lippię cytrynową) i ziele Azteków. Często nabywano też mięty smakowe: truskawkowe, pomarańczowe, pieprzowe, szczególnie zaś chwalono cytrynowe.
Wśród materiału owocowego, niezmiennie od kilku lat, królują stare odmiany jabłoni: szara i złota reneta, kosztela, papierówka czy malinówka. Chętnie kupowano czereśnie, odmianę Burlat, Regina i Vega. Interesowano się również nowościami takimi jak wiśnio-czereśnia czy śliwo-czereśnia – te jednak mają większe wymagania niż tradycyjne, monoowocowe rośliny. Podczas targów można było spotkać także wielu amatorów poziomek.
Hitem Wiosennych Targów Ogrodniczych została truskawka pnąca, doceniona za walory smakowe i ozdobne, prezentowana na stoisku Elżbiety Żerek z miejscowości Zawady k. Tomaszowa Mazowieckiego. Truskawka wymaga stanowiska nasłonecznionego, wówczas owoce są bardzo słodkie i równomiernie dojrzewają. Tradycyjnie nagrodzono też najlepszych wystawców. W kategorii „Najatrakcyjniejsze stoisko”, wyróżniono Roberta Żebrowskiego z miejscowości Osipy Lepertowizna. Wyróżnienie „Najbogatsza oferta” przyznano szkółce Bylin Ogród Urszuli Dyrek z Niskowa k. Nowego Sącza za szeroką gamę bylin rabatowych, skalniakowych i funkie.

Nie tylko do ogrodu
Na szepietowskich targach furorę robiły również regionalne przysmaki. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w chleb na zakwasie, swojską wędlinę, ser koryciński, a także oscypki. Na deser były mrowiska i sękacze, a do popicia – kwas chlebowy, podpiwek i domowe nalewki.
Targi Pszczelarskie przyciągnęły pszczelarzy oraz firmy oferujące bogaty wybór miodów. Hitem wśród produktów pszczelich został miód z płatkami dzikiej róży z Pasieki Rodzinnej Orda z miejscowości Miklasie. Miód wyróżnia się intensywnym smakiem i walorami estetycznymi.

Wystawa królików i drobiu ozdobnego
W ramach Wystawy Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego, zaprezentowano ponad 200 królików, w różnym wieku: dorosłe, młode oraz maluchy. Ulubieńcem dzieci był królik mały z rasy Teddy, dorośli zaciekawili się rasą Kalifornijską i Holenderską. Wszyscy zainteresowani mogli zakupić prezentowane zwierzaczki oraz drób ozdobny. Przy okazji wystawy, hodowcy z całej Polski, wzięli udział w szkoleniu na temat hodowli i oceny fenotypu królików rasowych.

Edukacja i dobra zabawa
Podczas Wiosennych Targów Ogrodniczych organizatorzy przygotowali ciekawe wykłady. Można było dowiedzieć się, na przykład, jakimi zasadami kierować się przy estetycznym zagospodarowaniu przydomowych ogrodów, była okazja do skorzystania z fachowego doradztwa – swoje stoiska prezentowały instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa. Licznie przybyły też szkoły, które przedstawiły swoją ofertę edukacyjną.

Podczas Wiosennych Targów Ogrodniczych w Szepietowie była też okazja zapoznać się z działaniami prewencyjnymi prowadzonymi przez Policję i Straż Pożarną. Wojewódzka Komenda PSP w Białymstoku, we współpracy Komendą Powiatową PSP w Wysokiem Mazowieckiem i OSP w Szepietowie, przedstawiły kontrolowany pokaz gaszenia słomy. Zorganizowana akcja gaśnicza miała być nie tylko efektowna, ale też efektywna – miała na celu uświadomienie rolników o konieczności bezpiecznego składowania płodów rolnych.
W Szepietowie nie brakowało też konkursów. Na stoisku PODR w Szepietowie można było sprawdzić swoją wiedzę nt. znajomości nasadzeń; najlepsi, w nagrodę, otrzymali drzewka. Wyłoniono też zwycięzców konkursu internetowego na „Ogrodowe inspiracje”. Pomyślano również o najmłodszych: dzieci bawiły się na dmuchanych zjeżdżalniach i karuzelach, a i ogródki grillowe z dorosłymi były wypełnione po brzegi.
Wszystkim miłośnikom przyrody i pięknych ogrodów dziękujemy za przybycie i już dziś zapraszamy na kolejne targi!

Marlena Zaremba