HistoriaMiasto i GminaWydarzenia

102. rocznica Wyzwolenia Choroszczy – uczciliśmy pamięć Bohaterów

Ze względu na trwającą pandemię i zakaz zgromadzeń, 19 lutego 2021 roku Gmina Choroszcz 102. rocznicę wyzwolenia Choroszczy obchodziła skromniej niż zwykle, ale z właściwą czcią i honorami. Delegacje władz Gminy, a także przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji w miejscach lokalnej pamięci złożyły hołd Bohaterom walczącym o wolność miasta i gminy.

Mimo, iż gremialnych obchodów 102. rocznicy Wyzwolenia Choroszczy nie można było zorganizować, Pomnik poświęcony Choroszczanom poległym w walce o wolność Ojczyzny na Rynku 11 Listopada był gotowy na przyjęcie gości. W ciągu dnia miejsce to, oddając hołd Poległym Bohaterom oddawali przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji: Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński i prezes choroszczańskiego ZECWiK Mariusz Wróbel, pracownicy Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wraz ze Stowarzyszeniem „Chcę Żyć”, a Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy wraz z Dyrektorem M-GCKiS Przemysławem Waczyńskim, a także przedstawiciele Koła Seniora nr 15. 

Panująca od roku pandemia, niestety, nie pozwala o sobie zapomnieć – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Dlatego kolejne święto Choroszczy obchodzimy w sposób, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni, ale do którego – poprzez panujące warunki – jesteśmy zobligowani. Niemniej jednak, choć w takiej formie, składamy hołd pamięci Bohaterom, którzy przed laty ofiarnie wywalczyli nam wolnośćTa pamięć – to nasze współczesne zadanie – dodaje. Mam nadzieję, że przy naszych wspólnych wysiłkach, a przede wszystkim – odpowiedzialności, uda nam się pokonać tę dzisiejszą przeszkodę, która tak wyraźnie wpływa na naszą codzienność i rewiduje tradycyjne formy kultywowania pamięci – konkluduje włodarz Gminy Choroszcz.