Kupuj kulturę!

Chodzenie do teatru, opery, kina, na koncerty to wydarzenia niecodzienne, do których powinno się odpowiednio przygotować. Chodzi nie tylko o dostosowany do sytuacji ubiór, ale przede wszystkim o nastawienie oraz o kupno biletu. Instytucje kultury odwiedzane są coraz rzadziej, a jednym z powodów jest Internet i telewizja dostarczają nam odpowiednich obrazów bez wychodzenia z domu i inwestowania pieniędzy.

Słowo „kultura” wywodzi się z łacińskiego „colare”, co znaczy uprawianie, dbanie. Wychowanie nie jest możliwe bez kultury, jesteśmy w niej zakorzenieni, choć niekiedy nawet o tym nie myślimy. Pewne legendy, uniwersalne historie są nam znane od wczesnych lat. A przez wieki wykorzystywane i przetwarzane przez artystów dały się poznać bliżej.

MG_77371

 

Gdy spotykamy się z dobrze znaną nam historią możemy zastanowić się dlaczego ponownie mielibyśmy to zobaczyć. Odpowiedź jest prosta: w różnych momentach naszego życia trafiają do nas inne treści nawet tego samego utworu. Poszerzamy tym samym nasze poczucie estetyki i inteligencję emocjonalną. Różne są też interpretacje, a więc z pewnością nie zobaczymy tej samej historii przedstawionej w podobny sposób przez innych artystów. Miejscem, gdzie możemy obejrzeć wytwory sztuki są centra kultury, jak nasze działające w Choroszczy. To w nich wielu ludzi po raz pierwszy ma kontakt z wydarzeniami artystycznymi, ponieważ stąd wychodzi iskra zapalająca ludzi do zainteresowania sztuką.

Czasem patrząc na ceny biletów myślimy, że są wygórowane. Skoro na wydarzenie przyjdzie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób, mnożąc tą liczbę przez kwotę należną za wejściówkę, otrzymujemy pokaźną sumę. Ale nie zawsze zastanawiamy się nad realnymi kosztami przedsięwzięcia, w którego koszt wchodzą też takie drobnostki jak druk afiszów, czy obsługa techniczna, a nawet dojazd grupy artystycznej, która niejednokrotnie pokonuje setki kilometrów. Inną kwestią jest praca sceniczna artysty: to, co widzimy podczas spektaklu to efekt wielu godzin pracy. A przecież ktoś musiał napisać też scenariusz, wyreżyserować go, skomponować muzykę- często graną na żywo. Choć z życiorysów wielu znaczących dziś artystów wiemy, że nie byli oni bogaczami, a dziś ich dzieła są bezcenne. Dlatego sztuka, kultura to nie wartość materialna, a intelektualna- cenniejsza niż pieniądz. Kupując bilet na wydarzenie kulturalne również stajemy się mecenasami sztuki poprzez wspieranie nie tylko twórców, ale i miejsc, gdzie mogą się zaprezentować.

zaczerlany (14)

Spektakl, czy film oglądany w instytucji to bycie fair wobec twórcy, który na produkcję dzieła wydał nie tylko duże pieniądze, ale też włożył bardzo dużo sił. Ponieważ miło jest pooglądać w domowym zaciszu barwne urywki spektaklu, ale nic nie zastąpi doznań, jakie daje muzyka wysłuchana na żywo, czy spektakl teatralny.

Oczywiście, zdarzają się okazje cenowe w instytucjach kultury, a jedne z ośrodków niżej cenią swoje bilety, niż inne. Te nierówności często spowodowane są dotacjami z różnych źródeł, czy od mecenasów. Dlatego o takie wsparcie łatwiej jest w większym mieście. Dzięki dotacjom Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy może organizować wydarzenia, także te biletowane. Opłaty ponoszone przez odbiorców nie pokrywają wszystkich kosztów przez nas ponoszonych, ale są znaczącym wsparciem, bez którego nie bylibyśmy w stanie prężnie działać na rzecz kultury. Kupując bilet dokładamy cegiełkę do budowli wznoszonej wspólnymi rękoma, która będzie służyła pokoleniom.

Zupełnie inną wartość ma zyskujące na popularności rękodzieło, niż przedmiot wykonany w produkcji masowej. To porównanie dotyczy też sztuki- cenniejszej, gdy wykonywanej na żywo, w odpowiednim do tego miejscu oraz warunkach i wśród zgromadzonej publiczności. Wyjście ze znajomymi do teatru to nie tylko mądre zagospodarowanie czasu wolnego, a też pogłębienie relacji, nowe poglądy i tematy do rozmów oraz niezapomniane przeżycia, jakie daje sztuka.

Naturalną rzeczą jest, że idąc na mecz zakupujemy bilet, wspierając drużynę, której kibicujemy. Możemy analogicznie pomyśleć o kulturze- kupując bilet wspieramy twórcę i dom kultury. Dlatego z tego miejsca pragniemy zachęcać naszych odbiorców do wsparcia Centrum poprzez zakupowanie biletów na nasze wydarzenia. Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, by nasza praca była dla Was radością. Ceny naszych biletów ustalamy w najniższej możliwej granicy, dzięki czemu możemy zapraszać na scenę naszego Centrum nieprzeciętnych artystów i organizować przedsięwzięcia o najwyższej artystycznej randze.

IMG_9936-1024x683

 

Foto: Archiwum M-GCKiS (koncerty SDM i Jacka Kleyffa)

Monar Zaczerlany (spektakl Teatru Papahema)

tekst: KG/M-GCKiS