Spotkanie z Gombrowiczem i jego światem

Trans-Atlantyk” – najnowszy spektakl Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku widzowie ponownie będą mogli zobaczyć w sylwestrowy wieczór oraz po Nowym Roku.

„Trans-Atlantyk” jest swoistym pamiętnikiem Witolda Gombrowicza z początku jego pobytu na emigracji w Argentynie. To opowieść o indywidualności artysty, szerzej – jednostki, uwikłanej w rozmaite społeczne relacje, a także próba odmitologizowania historii, zdjęcia narodowego jarzma z jednostki, uczynienia jej wolną i w pełni odpowiedzialną za swoje działania.

Premiera spektaklu w reżyserii Jacka Jabrzyka odbyła się 17 grudnia. Przedstawienie zostało pozytywnie przyjęte zarówno przez widzów, jak i recenzentów. W „Trans-Atlantyku” grają aktorzy Teatru Dramatycznego: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Monika Zaborska-Wróblewska, Bernard Bania,  Krzysztof Ławniczak, Rafał Olszewski, Patryk Ołdziejewski, Sławomir Popławski, Piotr Półtorak, Piotr Szekowski, Marek Tyszkiewicz, Franciszek Utko oraz gościnnie: Andrzej Kłak, Miłosz Pietruski i Karol Smaczny.

Dlaczego warto zobaczyć powieść Gombrowicza przeniesioną na scenę Teatru Dramatycznego, wyjaśnia aktor  Marek Tyszkiewicz.

– Gorąco zapraszam na nasz spektakl “Trans-Atlantyk”. Reżyser Jacek Jabrzyk w swojej adaptacji tekstu świetnie wytropił cyniczno-żartobliwe myślenie Gombrowicza o Polsce, Polakach i o samym sobie. Na scenie pojawiają się postaci, z których można i należy się śmiać, czyli jest wesoło, a nawet bardzo wesoło, gdy aktorzy improwizując kpią sami z siebie. A gdy pośmiejecie się z Polaków nieudaczników, z nieskrępowanego w sposobie bycia grubasa na szpilkach, z pająkowatego głównego bohatera, może pomyślicie jakim Polakiem wy chcecie być. Zapraszam do oglądania, do śmiechu i do myślenia – zachęca aktor.

Widzowie ponownie będą mieli okazję zobaczyć spektakl w sylwestrowy wieczór oraz w trakcie kolejnych  pokazów: 13, 14 i 15 stycznia oraz 3, 4 i 5 lutego. W Sylwestra na Widzów będzie czekała lampka szampana oraz specjalnie przygotowane na tę okazję niespodzianki, przekazane przez partnerów wieczoru: Olejowy Raj, Poema Cafe, Maison du Cafe, Super Shine – automyjnię, Kontri, Pigeon, Jumper Park, Tokaj – Restaurację Węgierską, Męskie muchy – Petite Decor, Tanią książkę – księgarnię internetową, Starą Mydlarnię, Cukiernie Sowę, Tanoshi – Japanese Restaurant & Sushi Bar, PSS „Społem”, Imperium – Solarium Słoneczne, Maslove – masło 100% orzechowe, Instytut Kosmetologii Jeunesse, Z Pieca – dania kresowe oraz Tartalinę.

Bilety na Sylwestra w cenie 120 zł oraz 100 zł dla emerytów i rencistów dostępne są wciąż w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej. Szczegółowe informacje na temat kolejnych przedstawień dostępne są na stronie internetowej Teatru: http://dramatyczny.pl/spektakl/trans-atlantyk/.

„trans-Atlantyk” Witold Gombrowicz

Scena Duża

Czas trwania: 90 minut

Cena biletu*:
– normalny – 40 zł
– ulgowy – 35 zł
– szkolny – 20 zł
– studencki – 20 zł (zniżka 50% na legitymację do 26 r.ż.)
– bilet dla osób bezrobotnych – 5 zł

*przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

Reżyseria i adaptacja: Jacek Jabrzyk
Scenografia i kostiumy: Bartholomäus Martin Kleppek
Muzyka: Jakub Orłowski
Choreografia:
 Mikołaj Mikołajczyk
Inspicjent: Jerzy Taborski

Obsada:
Justyna Godlewska-Kruczkowska – Kobieta
Ewa Palińska – Kobieta
Katarzyna Siergiej – Kobieta
Monika Zaborska-Wróblewska – Kobieta
Andrzej Kłak (gościnnie) – Gombrowicz
Miłosz Pietruski (gościnnie) – Cieciszowski, Pułkownik Fichcik, Rachmistrz
Bernard Bania – Horacjo
Krzysztof Ławniczak – Poseł/Minister Kosiubidzki
Rafał Olszewski/Karol Smaczny (gościnnie) – Radca Podsrocki
Patryk Ołdziejewski – Ignaś
Sławomir Popławski – Ciumkała
Piotr Półtorak – Pyckal
Piotr Szekowski – Baron
Marek Tyszkiewicz – Gonzalo
Franciszek Utko – Tomasz

ip/MTZ, fot. Bartek Warzecha