KulturaMiasto i Gmina

Pisanki Wielkanocne w Klepaczach

Zwyczaj malowania jajek znany był już w czasach cesarstwa rzymskiego. Najstarsze pisanki, które odkryto na ziemiach polskich pochodzą z końca X wieku. Zdobienie jajek na Wielkanoc symbolizuje rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. Dawniej do malowania pisanek zasiadano w Wielki Piątek, przygotowywały je tylko dziewczęta i starsze kobiety. Pięknie zdobione pisanki służyły jako wykup w Poniedziałek Wielkanocny, dziewczyny dawały je chłopcom, aby ich nie oblewali wodą. Najpiękniej malowane jajko wręczały temu, który im się podobał. Chłopak odwdzięczał się tym samym prezentem. Pisanki zanoszono też na groby, by ofiarować je zmarłym. Obyczaj ten przetrwał do dzisiaj wśród wyznawców prawosławia.

Najczęściej spotyka się w Polsce pisanki zdobione metodą batikową. Polega ona, na pokryciu skorupki jaja wzorem z rozgrzanego wosku, następnie zanurza się w barwniku. Po wyjęciu i osuszeniu jajka możemy po raz kolejny nanieść wzór i zanurzyć w ciemniejszym barwniku. W ten sposób uzyskamy pisankę wielobarwną. Do nakładania wosku używa się patyczka zakończonego szpileczką, której łebek maczany w wosku pozwala wykonać wzory składające się z kropek i kresek.

Każdy może wykazać się kreatywnością i wymyślić własny, niepowtarzalny wzór, jak to zrobiły panie z Klepacz. W bibliotece przygotowaliśmy warsztaty malowania jajek metodą batikową – pisanie rozgrzanym woskiem. Odświeżenie tradycji wywołało wiele uśmiechu i wspomnień , jak to kiedyś …malowano jajka i obyczajów z tym związanych. Panie wykazały się pomysłowością i z wielka precyzją nanosiły wzory metodą, której wcześniej nie znały. Tak pięknie zdobione, kolorowe jajka możemy ofiarować najbliższym jako dowód przyjaźni czy sympatii.

Iwona Amonowicz
bibliotekarz