Edukacja

„Dzieci czytają dzieciom” w przedszkolu w Złotorii

Powszechnie wiadomo, że codzienne czytanie dziecku różnych bajek, baśni niesie za sobą wiele korzyści, bowiem zaspokaja wszelkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera rozwój psychiczny, intelektualny czy społeczny. Czytanie dzieciom jest jedną z najskuteczniejszych i najstarszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku i dorosłym ogromną radość, pozostawiając w pamięci cudowne wspomnienia na długie lata życia, rozwijając przy okazji wyobraźnię przedszkolaków.

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych dzieci z przedszkola w Złotorii, w kwietniu br. zaprosiliśmy do współpracy z naszym przedszkolem Panią Joannę Lawrenty nauczycielkę j. polskiego w Szkole Podstawowej w Złotorii do zorganizowania wspólnej akcji ph: „Dzieci czytają dzieciom”, której głównym celem jest promocja czytania książek dla najmłodszych. W ramach akcji co tydzień do przedszkolaków zawita kolega/koleżanka ze starszej klasy i przeczyta dzieciom wybraną baśń, bajkę lub inny utwór literacki. I tak we czwartek 6.04.17 r. dzieci miały okazję poznać Macieja Rojeckiego z VI klasy, który przeczytał dzieciom „Legendę o Smoku Wawelskim”. Przedszkolaki były zachwycone i słuchały z niesamowitą ciekawością starszego kolegę. Liczymy na to, że promocja czytania książek dzieciom z czasem zagości również w domach naszych najmłodszych uczniów, że chętniej sięgniemy po bajeczkę i przeczytamy na dobranoc dzieciom, by mile spędzić wspólny czas.

dav

By łatwiej nam było się zmobilizować do czytania codziennego dzieciom zadbaliśmy o rozmaitość czytanych książek dla dzieci. Bowiem na zakończenie tygodnia z książką przedszkolaki wybrały się z wizytą do szkolnej biblioteki w Złotorii, aby poznać znajdujące się tak książki, zobaczyć jak wygląda prawdziwa biblioteka, jakie zasady w niej panują i jak się zachować w bibliotece, to wszystko opowiedziała im Pani Lugarda Gudel, która opiekuje się wszystkimi książkami w bibliotece.

Pani Gudel chętnie włączyła się do naszej akcji i zaproponowała dzieciom, możliwość wypożyczania wraz z rodzicami książek do domu, dla nich również specjalnie stworzy karty biblioteczne, by dzieci już od najmłodszych lat mogły się uczyć i wyrabiać w sobie pozytywny nawyk korzystania z biblioteki. Ta wiadomość ucieszyła dzieci, które z niecierpliwością czekają na kolejną wizytę w bibliotece, tym razem po wypożyczenie książki…

dav

Emilia Kołodko