Słowo o Polsce. Choroskie wersy – VI edycja za nami

W piękny słoneczny poranek 25 kwietnia ponad sześćdziesięcioro młodych mieszkańców gminy Choroszcz uczestniczyło w 6. edycji konkursu recytatorskiego „Słowo o Polsce”. W tym roku konkurs miał podtytuł „Choroskie wersy” z racji 510. rocznicy nadania Choroszczy praw miejskich i miał wyjątkową formę. Uczestnicy musieli deklamować wiersz związany tematycznie bądź poprzez osobę autora z Choroszczą i jej okolicami. Konkurs był tak popularny, że w Zespole Szkół w Choroszczy zostały przeprowadzone wewnątrzszkolne eliminacje.

Recytacje oceniało jury w składzie: Przemysław Waczyński dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Elżbieta Wróblewska kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choroszczy, Renata Dziemiańczyk stażystka Narodowego Centrum Kultury i Wojciech Cymbalisty koordynator konkursu. Poziom był bardzo wyrównany, świadczący o ogromnej pracy, jaką dzieci i młodzież włożyły w przygotowania do konkursu. Zaangażowanie rodziców i pedagogów zaowocowało głębokim zaangażowaniem uczestników wydarzenia. Patriotyzm oparty nie tylko o ogólnopolskie realia, ale i o miłość do najbliższej, małej ojczyzny, bez wątpienia poruszył serca młodych mieszkańców gminy pięknie recytujących wiersze.

Cieszymy się, że szczególną atencją uczestnicy obdarzyli zbiór wierszy “Choroszcz moje miasto” wydany w 2009 roku z okazji 60-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choroszczy.

W gronie najmłodszych uczestników – z przedszkola i klas „0” zostali nagrodzeni:

I miejsce: Tomasz Malinowski,

II miejsce: Natalia Kopczewska,

III miejsce: Julian Sakowicz.

Wyróżnienia trafiły do Julii Syczewskiej, Oliwii Chowańskiej i Wiktora Mielecha.

W grupie uczniów klas I-III szkół podstawowych:

I miejsce: Filip Komła, Rozalia Gaweł, Wiktoria Tołoczko i Weronika Sarnacka,

II miejsce: Jadwiga Piętka i Julia Pogorzelska.

III miejsce: Julia Dąbrowska, Agata Jeromin, Anna Ramotowska i Dawid Dziejma.

Wyróżnieniami nagrodzono: Aleksandrę Horoszcz, Zofię Gogol, Michała Rogowskiego, Krzysztofa Smalaka (recytował wiersz „Szubienica” autorstwa mamy – Joanny Smalak) i Gabrielę Perkowską.

Wśród uczniów klas IV-VI:

I miejsce: Piotr Wrona

II miejsce: Oliwier Kuć

III miejsce: Justyna Cieśluk, która deklamowała własny wiersz pt. „Choroszczańska opowieść”.

Wyróżnienie uzyskała Amelia Popko i Jan Żmujdzin.

W gronie gimnazjalistów I miejsce zajęła Gabriela Krysztopik, a wyróżnienie zdobyła Amelia Szumska.

Nagrodzone i wyróżnione dzieci otrzymała pamiątkowe dyplomy oraz książki i upominki ufundowane przez Burmistrza Choroszczy oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Ponadto każde dziecko uczestniczące w konkursie i kibicujące – w tym grupa „Tygryski” z Przedszkola samorządowego im. Jana Pawła II w Choroszczy – otrzymało zakładkę.

Gratulujemy wszystkim młodym mieszkańcom gminy Choroszcz biorącym udział i kibicującym na konkursie patriotycznego zaangażowania i zapraszamy do uczestnictwa w Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej, który odbędzie się 2 maja 2017 o 18:45 w kościele w Choroszczy. Festiwal uświetnią występy recytatorów, którzy zajęli miejsca I-III.

WJC, fot. EDz/M-GCKiS