Spotkanie o Wilnie sprzed wieku – w czwartek w Galerii im. Sleńdzińskich

Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Białymstoku, Galerii im. Sleńdzińskich, Przystanku Historia Białystok serdecznie zapraszają na prezentację multimedialną Tomasza Kuby Kozłowskiego (Dom Spotkań z Historią w Warszawie) pt. „Pod rosyjskim i niemieckim butem. Wilno w latach 1914-1918”.

1 października 2015 r. (czwartek) godz. 17.00  Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2

100 lat temu, 18 września 1915 roku wojska niemieckie wkroczyły do opuszczonego przez Rosjan miasta Wilna. Dramatyczne losy Wilna i jego mieszkańców w latach 1939 – 1945 niemal całkowicie wyparły pamięć o wydarzeniach z okresu Wielkiej Wojny. 

W stulecie historycznych wydarzeń Galeria im. Sleńdzińskich, Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Białymstoku oraz Przystanek Historia Białystok zapraszają na multimedialną prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie poświęconą dziejom miasta Wilna w latach I wojny światowej.

Ostatni rok w 120-letnim okresie przynależności miasta do Imperium Rosyjskiego, wycofanie się Rosjan i wkroczenie Niemców do Wilna, obecność armii niemieckiej w Wilnie i trwające do grudnia 1918 roku twarde rządy Ober-Ostu, odradzanie się polskości i konflikt polsko-litewski to główne wątki multimedialnej prezentacji ilustrowanej oryginalną ikonografią i tekstami z epoki oraz wspomnieniami świadków.

Uwaga: Podczas spotkania można będzie nabyć nową publikację autora  albumu „Świat Kresów” – Tomasza Kuby Kozłowskiego – poświęconą pierwszej wojnie światowej na Kresach. W albumie „Wielka Wojna na Wschodzie 1914-1818. Od Bałtyku po Karpaty” znalazło 215 oryginalnych ilustracji, w większości dotychczas niepublikowanych zdjęć i pocztówek pochodzących z kolekcji autora. Cena albumu 59 zł.

ip/r