Podróżnicze pożegnanie lata

W sobotni poranek (19 września br.) Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy zorganizowało wycieczkę turystyczno-krajoznawczą, w której udział wzięły 22 osoby. Pretekstem do tej wyprawy był zbliżający się koniec sezonu letniego i Światowy Dzień Turystyki. Trasa wiodła z Choroszczy do Sokółki, gdzie nawiedziliśmy kościół pw. św. Antoniego, znany z cudu eucharystycznego z 12 października 2012 roku.

Kolejnym etapem naszej podróży było sanktuarium w Różanymstoku, skąd udaliśmy się do Kamiennej Starej. Dzięki życzliwości ks. Wacława Lewkowicza (proboszcza parafii św. Stanisława B.M. w Dąbrowie Białostockiej) mogliśmy zwiedzić zabytkowy 400-letni kościółek pw. Św. Anny. W pobliżu świątyni zatrzymaliśmy się przy grobie, w którym spoczywają prochy generała Nikodema Sulika (dowódcy 5 Kresowej Dywizji Piechoty), jego małżonki Anieli i ich syna Bolesława. W Lipsku nad Biebrzą z dziejami kościoła pw. M. B. Anielskiej zapoznał nas ks. Jerzy Lubak, proboszcz miejscowej parafii. Mieliśmy też szansę wejść na Kopiec Wolności z 1923 roku oraz usłyszeć relację Lecha Łępickiego (Burmistrza Lipska) o Bitwie Niemeńskiej z 1920 r. Z kolei w Krasnymborze oczekiwał nas ks. Maciej Maciejewski, proboszcz miejscowej parafii, który opowiedział o dziejach świątyni pw. Zwiastowania NMP. Następnie zwiedziliśmy kościół parafialny pw. św. Rocha oraz zabytkowy cmentarz z krzyżami z huty sztabińskiej.

Na Kozim Rynku oddaliśmy hołd powstańcom płk. Konstantego Ramotowskiego z 1863 r. oraz żołnierzom z Uderzeniowego Batalionu Kadrowego AK kpt. „Jacka” (Ryszarda Reiffa) z 1943 roku. Tam też spotkaliśmy uczestników sztafety (m.in. z Wilna) i ks. hm Dariusza Stańczyka, proboszcza parafii pw. Trójcy Świętej w Tobolsku na Syberii. Po integracyjnym posiłku przy ognisku udaliśmy się w drogę powrotną do Choroszczy. Dwunastogodzinna wycieczka, dzięki wspaniałej pogodzie i sprawnej organizacji na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy

Fotorelacja: Zbigniew Andruszkiewicz, Szymon Paczyński, Wojciech Cymbalisty