Obchody stulecia założenia POW w Choroszczy

Burmistrz Choroszczy, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Fundacja Pole Kultury, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz współorganizatorzy zapraszają na uroczyste obchody stulecia założenia Komendy Lokalnej Polskiej Organizacji Wojskowej w Choroszczy, które odbędą się w dniach 6-8 października 2017.

Obchody rozpoczną się w piątek 6 października koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Trio Krystmar „Gdy Polska da nam rozkaz” o godz. 19:00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.
Natomiast już w sobotę 7 października 2017 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy od godz. 10:00 będzie miała miejsce konferencja naukowa „Polskie tradycje niepodległościowe Choroszczy i okolic. Historia, antropologia, literatura”, jak również promocja albumu „Bohaterowie sprzed stu lat. Portret zbiorowy” . Ponadto w ramach konferencji odbędą się wernisaże wystaw okolicznościowych: „Bohaterowie sprzed stu lat. Portret zbiorowy” i „Pamiątki POW w Choroszczy”. Po obradach plenarnych konferencji naukowej będzie możliwość wybrania się na spacer do Muzeum Wnętrz Pałacowych.

Obchody zakończą się w niedzielę 8 października odsłonięciem tablicy pamiątkowej na rogu ulic Lipowej i Henryka Sienkiewicza o 16.30, czyli w miejscu, w którym została zawiązana Polska Organizacja Wojskowa w Choroszczy. O 17.30 nastąpi przemarsz na Rynek 11 Listopada, natomiast o 18:00 msza święta w intencji peowiaków w choroskim kościele św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika.

Program uroczystości:

06.10.2017 /piątek/
19:00 “Gdy Polska da nam rozkaz” – koncert patriotyczny w wykonaniu Trio Krystmar
aula Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu

7.10.2017 /sobota/
10:00 “Polskie tradycje niepodległościowe Choroszczy i okolic. Historia, antropologia, literatura” ” – konfrencja naukowa /SZCZEGÓŁY/
aula Miejko-Gminnego Centrum Kultury
10:40 “Bohaterowie sprzed stu lat” – promocja książki
aula Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu
11:00 wernisaże wystaw okolicznościowych: „Bohateriowie sprzed stu lat. Portret zbiorowy” i „Pamiątki POW w Choroszczy”
aula Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu
12:00 obrady plenarne konferencji naukowej /SZCZEGÓŁY/
aula Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu

8.10.2017 /niedziela/
16:30 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej
róg ulic Lipowej i Sienkiewicza
17:30 przemarsz na Rynek 11 Listopada
18:00 msza święta w intencji peowiaków
Choroszcz, kościół św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczęnnika

Zapraszamy serdecznie do uczestniczenia w wydarzeniach upamiętniających tak ważną dla Choroszczy kartę polskiej historii!

Współorganizatorzy: Uniwersytet w Białymstoku, Fundacja Pole Kultury, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku, Instytut Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała, Choroszcz Miniona, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.

Patronat honorowy: Burmistrz Choroszczy

Patronat medialny: Twoja Telewizja Regionalna, Gazeta w Choroszczy, Głos Choroszczy

Szczegóły konferencji

Zadanie sfinansowano ze środków Gminy Choroszcz oraz ze środków budżetu województwa podlaskiego.