Wielkie Indie widziane z bliska

W sobotni wieczór 23 września mogliśmy przenieść się w zaczarowany świat Indii, Pakistanu i Bangladeszu. Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy gościło podróżnika Pana Jerzego Rakowskiego, profesora Politechniki Poznańskiej, obecnie na emeryturze, który zwiedził ponad 140 krajów niemal na wszystkich kontynentach.

Jerzy Rakowski raczył nas opowieściami z podróży po egzotycznych krainach, a wszystko było zilustrowane ciekawymi fotografiami. Mogliśmy poznać obrazy Indii, czasem zabawne, jednak również te bardziej poważne i smutne. Piękne, wielobarwne świątynie, imponujące budowle, bramini i asceci hinduscy zapełnili na chwilę aulę M-GCKiS.

Później nadarzyła się okazja, by odwiedzić Pakistan i poznać kulisy historii pakistańsko-indyjskiej. Na koniec przenieśliśmy się do Bangladeszu. Krajobrazy i twarze ludzi, tak inne od naszej kultury, wzbudziły ogromne zainteresowanie publiczności. Niezwykłe było to, jak tradycje i zwyczaje dalekich krajów różnią się od naszych. Jak odmienna kultura determinuje zachowania, perspektywy i punkty widzenia. Było to nad wyraz ciekawe doświadczenie i konfrontacja z obcym dla nas światem.

Podczas spotkania można było także spróbować potraw z kuchni indyjskiej, słodkich symplisów oraz placków – purisów.