Choroszcz Wyzwolona – spotkanie z historią

Kilkudziesięciu miłośników historii regionalnej przybyło w poniedziałkowy wieczór 19 lutego do Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy na „Spotkanie z historią”.

Gościem był Marek Gajewski, kustosz białostockiego Muzeum Wojska. Przybyłych uczestników tej „Biesiady historycznej” powitał Przemysław Waczyński, dyrektor MGCKiS a postać muzealnika Pana Marka Gajewskiego przybliżył Józef Waczyński, prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy.

IMGP9810

Przez 1,5 godziny wysłuchaliśmy interesującego odczytu z prezentacją multimedialną, dotyczącego wyzwolenia Białegostoku i okolicznych miejscowości w lutym 1919 roku.

IMGP9858

W ożywionej dyskusji głos zabierali m.in. Grzegorz Krysiewicz, prezes Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała, autorzy okolicznościowej wystawy – Jan Adamski, Zbigniew Andruszkiewicz i Józef Waczyński oraz muzealny prelegent. Podczas spotkania można było oglądać pamiątki i dokumenty ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy. Wystawa składała się z eksponatów pana Jana Adamskiego, pana Zbigniewa Andruszkiewicza oraz pana Józefa Waczyńskiego, m.in. unikatowa Odznaka Pułku Huzara Śmierci, medale z J. Piłsudskim, legitymacje Ligi Ochrony Przeciwlotniczej, Pismo Święte z czasów zaborów, książki o tematyce historyczno-wojennej, a dzięki uprzejmości Muzeum Wojska w Białymstoku można było wszystko to podziwiać w udostępnionych nieodpłatnie gablotach.

IMGP9855

Spotkanie było doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy związanej z zakończeniem I wojny światowej w naszym regionie oraz wkroczeniem polskiej Grupy Operacyjnej płk. Stanisława Dziewulskiego do Białegostoku. Dzień 19 lutego (środa) 1919 roku jest uznawany za oficjalną datę odzyskania niepodległości przez Białystok i Choroszcz, o czym warto pamiętać. Cieszy fakt, że na spotkaniu była obecna młodzież gimnazjalna z nauczycielem historii Panią Ewą Zalewską. Po oficjalnej części odbyły się interesujące rozmowy kuluarowe.

IMGP9936

Spotkanie to zapoczątkowało cykl „Poniedziałkowych spotkań z historią” organizowanych przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wraz z Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy. Najbliższe już 12 marca! Zapraszamy serdecznie!

IMGP9963