Sukces gimnazjalistek w konkursie “Mikołaj Kopernik i jego czasy”

Trzy gimnazjalistki ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy wzięły udział w  finale VIII Konkursu Wojewódzkiego „Mikołaj Kopernik i jego czasy” pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, który odbył się 27 maja 2019 roku w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku. Dominika Jacejko z klasy III b oraz Katarzyna Markowska i Agata Roszkowska z klasy III a w grudniu 2018 roku wygrały szkolone eliminacje i tym samym awansowały do finału konkursu „Mikołaj Kopernik i jego czasy”.

Gimnazjalistki z dużym zaangażowaniem i zapałem przez kilka miesięcy przygotowywały się pod kierunkiem nauczycielki historii – pani Ewy Zalewskiej do kolejnego etapu konkursu, zgłębiając dokonania Mikołaja Kopernika oraz poszerzając wiedzę historyczną na temat epoki, w której żył astronom. 27 maja bieżącego roku Dominika, Agata i Katarzyna wzięły udział w finale konkursu, który polegał na rozwiązaniu testu składającego się z kilkudziesięciu poleceń sprawdzających wiedzę uczestników o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika oraz umiejętność analizowania i interpretowania źródeł historycznych na  temat wydarzeń z historii Polski i Europy na przełomie XV i XVI wieku.

Tego samego dnia obyło się uroczyste podsumowanie VIII Konkursu Wojewódzkiego „Mikołaj Kopernik i jego czasy” oraz wręczenie nagród przez pana Wojciecha Janowicza, dyrektora Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku oraz pana Grzegorza Przeździeckiego, nauczyciela historii w tejże placówce.

Miło nam poinformować, że spośród wszystkich uczestników z całego województwa podlaskiego największą wiedzą historyczną wykazały się uczennice naszej szkoły. Zwycięzcą VIII Konkursu Wojewódzkiego „Mikołaj Kopernik i jego czasy” została Dominika Jacejko, natomiast Agata Roszkowska zajęła II miejsce. Katarzyna Markowska uzyskała tytuł finalisty. Dziewczęta oprócz dyplomów odebrały również wartościowe nagrody.

Konkurs miał na calu propagowanie wśród młodzieży wiedzy o jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci w dziejach Polski, twórcy teorii heliocentrycznej, wybitnym ekonomiście i wszechstronnym człowieku Renesansu – Mikołaju Koperniku, jego życiu i dokonaniach oraz osiągnięciach politycznych, gospodarczych i kulturalnych Polski oraz Europy od poł. XV wieku do poł. XVI wieku.

Po raz pierwszy w historii rozgrywania konkursu jego laureatkami zostały uczennice z jednej placówki. Cieszymy się, że dokonały tego gimnazjalistki ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów naukowych.

Ewa Zalewska