Wystawa „Sue Ryder. Życie dla ludzi.”

30 lipca na Rynku 11 Listopada w Choroszczy zostanie otwarta wystawa „Sue Ryder. Życie dla ludzi.”. Kobieta, która odważnie niosła pomoc cierpiącym przez wojnę, a po niej przywoziła do Polski dary, budowała domy opieki. Dziś nieco zapomniana postać Sue Ryder jest wzorem w czasach, kiedy to my możemy pomagać innym. Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2019 roku. 

Wystawa mobilna „Sue Ryder. Życie dla ludzi.” poświęcona brytyjskiej działaczce charytatywnej, wielkiej przyjaciółce Polski.

Sue Ryder – Angielka, która tak wiele zrobiła dla naszego kraju, z pewnością może być wzorem dla nas wszystkich. W czasie wojny służyła w korpusie FANY przy brytyjskiej agendzie rządowej SOE (Special Operations Executive), wspierającej ruch oporu na terenach okupowanych przez Niemcy. W ramach tej organizacji pracowała w tajnych bazach wojskowych, gdzie cichociemni przechodzili szkolenia do swych misji. Poznała wówczas wielu Polaków, którzy imponowali jej swym męstwem i miłością do ojczyzny. Po wojnie w 1953 r. założyła fundację swego imienia, pomagającą ludziom cierpiącym i potrzebującym pomocy, jako żywy pomnik ofiar wojny.

Wkrótce zaczęła przyjeżdżać także do Polski. Przywoziła dary, budowała domy opieki, organizowała wyjazdy wypoczynkowe dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Fundacja Sue Ryder szybko rozprzestrzeniła swą działalność na kilkanaście krajów Europy, a także Azji i Afryki.

Celem wystawy jest nie tylko przypomnienie sylwetki tej niezwykłej kobiety, ale także ukazanie dotychczasowej działalności Fundacji Sue Ryder oraz przede wszystkim promowanie idei dobroczynności i wolontariatu. Pragniemy wzmacniać wrażliwość ludzi na niesienie pomocy potrzebującym, wskazując konkretne formy wsparcia – od darowizn zarówno w postaci datków pieniężnych jak i rzeczowych, po ofiarowanie swojego czasu i umiejętności. Poprzez tą ekspozycję chcemy pokazać ludziom, że każdy może dać z siebie coś dla innych, wystarczy tylko odrobina dobrej woli. Wystawa jest adresowana do szerokiego odbiorcy zarówno młodego, jak i dojrzałego. /mat. Muzeum Sue Ryder/ 

Na wystawę zapraszamy na Rynek 11 Listopada w Choroszczy. 30 lipca o godz. 19:00 otworzymy ją wernisażem. Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2019 roku. Zapraszamy!

Organizatorem wystawy jest Muzeum Sue Ryder w Warszawie